Mageia 2

Linuxová distribúcia Mageia je odnožou v minulosti populárneho Mandriva Linuxu. Vznikla v septembri 2010 ako samostatný projekt po tom, čo bola väčšina zamestnancov pracujúcich na distribúcii Mandriva Linuxu prepustená a ďalšie smerovanie spoločnosti Mandriva SA sa stalo nejasné. Mageia Linux je v súčasnosti plne komunitná distribúcia založená na vzájomnej otvorenej spolupráci tvorcov, používateľov a podporovateľov.
Dňa 22. mája 2012 bola nakoniec oficiálne oznámená dostupnosť finálneho vydania Mageia 2. Uvoľneniu finálnej verzie predchádzalo sedem vývojových vydaní , čo by malo byť zárukou vyzretosti ponúkaného systému.

Mageia 2
Inštalácia
Mageia Linux ponúka rozsiahle spektrum inštalačných médií – stiahnuteľných ISO obrazov.
Klasické inštalačné DVD ponúka už v základnej inštalácií možnosť výberu z viacerých grafických prostredí. Dual arch CD sa môže použiť buď na 32 alebo 64 bitovú základnú inštaláciu s následným doinštalovaním zbytku systému zo zdrojov softvéru.
Nasleduje sada LiveCD na odskúšanie a prácu so systémom bez potreby inštalácie, avšak s jej možnosťou. Live CD sú k dispozícii pre prostredia KDE a GNOME. Pre každé prostredie existujú 4 verzie rozdelené podľa regiónov (Európa 1 a 2, Ázia, Afrika/India).
Súbor inštalačných médií uzatvára malý obraz s čisto sieťovou inštaláciou vhodnou pre skúsenejších používateľov s pevným pripojením do internetu.
Klasický inštalačný proces je jednoduchý a priamočiary. V niekoľkých krokoch prebehne výber jazyka pre proces inštalácie (slovenčina je štandardne podporovaná), odsúhlasenie licencie, voľba rozloženia klávesnice, určenie miesta na disku pre inštaláciu systému, výber inštalačného média (CD/DVD, sieť), základný výber grafického prostredia alebo detailnejší výber jednotlivých balíčkov, samotný proces inštalácie na disk, nastavenie hesla pre administrátora (root) a minimálne jedného používateľského účtu, výber monitora, zhrnutie inštalácie s prípadnou úpravou vykonaných nastavení, možnosť aktualizácie nainštalovaného systému v prípade dostupnosti siete a reštart.
Po reštarte a zavedení systému sa objaví prihlasovacie okno s výzvou na zadanie používateľského mena a hesla. Po ich zadaní prebehne nábeh grafického pracovného prostredia. V prípade dostupnosti internetu sa pár minút po prvom prihlásení objaví ponuka na pridanie potrebných zdrojov softvéru a následnú aktualizáciu systému.
Systém balíčkov Mageia Linuxu je založený na RPM (Red Hat Package Manager). Zdroje softvéru - repozitáre, sa rozdeľujú podľa licencie na Core, Nonfree a Tained. Core obsahuje softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Nonfree zahŕňa síce voľne šíriteľný softvér, ale s uzavretým zdrojovým kódom (napr. ovládače grafických kariet). Tained pozostáva zo softvéru s prípadnými zákonnými alebo patentovými problémami (napr. multimediálne kódeky).
Nastavenia zdrojov softvéru sa realizuje v Kontrolnom centre Mageia na karte Správa softvéru. Spustením položky Configure media sources for install and update je možné repozitáre pridávať, odoberať, povoliť/zakázať.
{phocagallery view=category|categoryid=34|imageid=1060} {phocagallery view=category|categoryid=34|imageid=1063}


KDE (K Desktop Environment)
Mageia 2 pracuje s KDE svojím prispôsobeným spôsobom. V dolnej časti obrazovky sa nachádza panel, ktorý obsahuje spúšťač aplikácií (menu), správcu úloh, systémovú informačnú lištu, ikony pre rýchle spustenie programov, prepínač virtuálnych plôch a hodiny. V správcovi úloh sa zobrazujú  len ikony programov s indikátormi spustenia a umiestnenia programu na virtuálnej ploche. Pri prechode kurzorom nad ikonou spusteného programu sa objaví náhľad na spustenú aplikáciu.
Na ploche sú tri ikony: Domov, Join Mageia Community a Kôš. Pri kliknutí na odkaz Join Mageia Community sa otvorí komunitná stránka s prezentáciou rôznych činností, na ktorých sa môže v prípade záujmu používateľ Mageia Linuxu podieľať.  
Menu je v klasickom štýle a všetko je tam, kde by to aj podľa očakávania malo byť. Je členené na jednotlivé sekcie podľa zamerania: Internet, Kancelária, Grafika, Zvuk a video, Nástroje, Dokumentácia. Voliteľne sa podľa doinštalovaného softvéru môžu ešte objaviť kategórie: Vývoj, Vzdelávanie, Veda. Samostatne je v menu umiestnená položka Install & Remove Softvare slúžiaca na spustenie Správy softvéru.
Základná inštalácia ponúka okrem iných tieto základné programy: Firefox (Internet), GIMP (Grafika), LibreOffice (Kancelária), Amarok a Totem (Zvuk a video), K3b (Napaľovanie). Ďalší softvér, ktorý sa nenachádza v základnej inštalácii je bez problémov možné doplniť zo sieťových repozitárov.
KDE samozrejme nie je jediné grafické prostredie používané v rámci Mageia, ale patrí zrejme k najpoužívanejším. Medzi ďalšie dostupné prostredia patria GNOME, LXDE, XFCE, Sugar, Razorqt a zopár jednoduchších okenných manažérov.  
{phocagallery view=category|categoryid=34|imageid=1061} {phocagallery view=category|categoryid=34|imageid=1059}


Vlastné nástroje
Kontrolné centrum Mageia (Mageia Control Center)
Mnohí, nielen Mageia používatelia, považujú MCC za jedno z najlepších ovládacích rozhraní na správu systému v rámci linuxových distribúcií. Jedná sa o súpravu nástrojov pre činnosti, ktoré treba robiť ako správca (root): správa softvéru, nastavenie hardvéru, nastavenie siete a internetu, zabezpečenie systému, nastavenie štartu systému atď. Unikátny MCC teda ponúka výkonný nástroj pre konfiguráciu systému bez toho, aby bol používateľ nútený spustiť terminál.
{phocagallery view=category|categoryid=34|imageid=1062}

Správa softvéru

Mageia na manažment softvéru používa vlastný nástroj Správa softvéru (RPMdrake). Jedná sa o veľmi funkčný a dobre ovládateľný nástroj. Vyhľadávanie softvéru sa dá realizovať buď postupným prechádzaním jednotlivých kategórií alebo cez textové vyhľadávacie pole.
Pre jednotlivé softvérové balíčky ponúka manažér základný a podrobný popis, súbory obsiahnuté v balíčku, prehľad zmien a závislosti balíčka.
Zatiaľ tu chýbajú používateľské recenzie a hodnotenia balíčkov tak, ako sa postupne stáva štandardom v manažéroch softvéru niektorých iných distribúcií.
{phocagallery view=category|categoryid=34|imageid=1064}

Network Center
Do kategórie vlastných nástrojov patrí aj správca sieťových pripojení Network Center, ktorým Mageia štandardne nahrádza sieťových manažérov grafických prostredí. Obsahuje v sebe aj Network monitor na sledovanie rýchlosti pripojenia a štatistické vyhodnocovanie  množstva prenesených údajov pre jednotlivé typy pripojenia.  

Zhodnotenie
Mageia je hlavne desktopová distribúcia. Ponúka vyváženú zmes použiteľnosti a slobody. Veľa linuxových distribúcií používa rovnaké motto, ale veľmi sa k nemu nepribližujú. Jej význačnými vlastnosťami sú najnovší softvér, vynikajúca súprava nástrojov správy systému, schopnosť prilákať veľké množstvo dobrovoľných prispievateľov. Významnú úlohu predstavuje aj jeden z najjednoduchších, ale výkonných inštalačných postupov. Mageia má taktiež dobre spracovaný systém správy balíčkov so silnými nástrojmi pre príkazový riadok alebo pre grafický manažment softvéru.
Nezanedbateľnou je aj priama podpora pre českých a slovenských nie len začínajúcich používateľov na portáli mageia.cz.

Fotogaléria ku článku:
{phocagallery view=category|categoryid=34|limitstart=0|limitcount=6}
Zakladateľ, správca, redaktor
Používam linux intenzívne od roku 2003. Momentálne na desktopoch mám UBUNTU a na serveroch Debian, Ubuntu..