Lightread – “ľahká” RSS čítačka

RSS kanály dnes predstavujú povinnú výbavu každého správneho webu, ktorého autori myslia na komfort a pohodlie svojich čitateľov. Vďaka nim odpadáva nutnosť toho, aby sme každý deň museli obchádzať všetkých našich 27 obľúbených webov a kontrolovať, ktoré príspevky sú nové a zároveň dúfať, že na žiadny z nich sme nezabudli. RSS čítačky poskytujú komfort, ktorý umožňuje nám bežným používateľom všetky správy kontrolovať pohodlne z jedného miesta. A jednou z nich je aj Lightread.

Rýchle zoznámenie

Lightread je novinkou na trhu s RSS čítačkami v OS Linux. Ide o pomerne novú desktopovú aplikáciu, ktorá bola napísaná v roku 2012 a je jedným z výsledkov súťaže Ubuntu App Showdown organizovanou spoločnosťou Canonical, v ktorom sa okrem Lightread urodilo niekoľko ďalších RSS čítačiek. Ako sa sami autori priznávajú (v texte pomocníka, ktorý sa zobrazí po stlačení klávesy F1), vývoj celej aplikácie trval len 3 týždne. Lightread je napísaný v jazyku Python s knižnicou GTK a táto recenzia sa vzťahuje na verziu 1.0.20.

Problémom tejto čítačky však môže byť cieľová skupina používateľov, pre ktorú je Ligthread určený – pre používanie tejto aplikácie potrebujete mať Google účet pre prístup k službe Google Reader. Ak teda používate pre čítanie noviniek Google Reader, prestavuje Lightread desktopového klienta. Ak však používate na čítanie noviniek inú aplikáciu (napr. populárna a osvedčená Liferea), resp. nemáte svoj vlastný Google účet, zrejme túto aplikáciu obídete.

Prvé spustenie

Pri prvom spustení bude od vás Lightread chcieť váš e-mail a heslo pre prihlásenie sa do služby Google Reader (viď obr. 1). Po prihlásení dojde k prvej synchronizácii, kedy sa stiahnu všetky vaše kanály a posledné neprečítané správičky.

Prihlásenie sa do účtu Google Reader pri prvom spustení

Obr. 1: Prihlásenie sa do účtu Google Reader pri prvom spustení

Po synchronizácii sa aplikácia spustí v celej svojej kráse. Toto slovné spojenie som nepoužil náhodou, pretože práve dizajn aplikácie a jej celkový vzhľad je to, čo ma na nej oslovilo ako prvé hneď po spustení. Aj napriek tomu, že vývoj trval len 3 týždne, výsledok sa nozaj vydaril (viď obrázok 2).

Hlavné okno Lightread

Obr. 2: Hlavné okno Lightread

Ako je možné vidieť na obrázku, hlavné okno aplikácie sa skladá z troch častí, resp. stĺpcov (ak nerátam menu aplikácie a stavový riadok, ktorý obsahuje aj niekoľko rýchlych odkazov v podobe tlačidiel). Prvý stĺpec obsahuje zoznam vašich kanálov, ktorý je usporiadaný podľa vašich kategórií. Keď na niektorý kanál kliknete, zobrazí sa jeho obsah v druhom stĺpci. A pokiaľ si vyberiete aj nejakú konkrétnu správičku, jej obsah sa zobrazí v treťom stĺpci.

V spodnej časti obrazovky sa okrem stavového riadku nachádza v podstate aj panel nástrojov, ktorý však nie je konzistentný, ale jednotlivé tlačidlá (nástroje) sa nachádzajú pod príslušným stĺpcom. Výsledok tak vyzerá naozaj dobre.

Samozrejme Lightread poskytuje všetky potrebné nástroje pre manažment RSS kanálov, ako ich pridávanie, úprava, mazanie a značkovanie. Nepodarilo sa mi však zistiť, ako je možné presúvať kanály medzi kategóriami (možno sa jedná o stále neimplementovanú vlastnosť), keďže v dialógu pre pridanie kanálu možnosť jeho zaradenia nie je a presúvanie medzi kategóriami ťahaním položky myšou nefunguje.

Možnosti nastavenia

V súčasnej verzii Lightread neoplýva množstvom nastavení, aj keď všetky potrebné nájdete v dialógu nastavení, resp. po kliknutí na tlačidlo Settings v paneli nástrojov (v ľavom dolnom rohu). Nastaviť teda môžete interval kontroly nových noviniek, ako dlho sa majú uchovávať prečítané, neprečítané a hviezdne správičky a ďalšie, viď obrázok 3.

Možnosti nastavenia aplikácie
Obr. 3: Možnosti nastavenia aplikácie

Niekoľko postrehov z vlastného používania

Túto čítačku používam asi 2 týždne a snažím sa s ňou nahradiť u mňa dominujúci Google Reader. Potešil ma fakt, že nemusím zoznam svojich kanálov a ich organizáciu znovu ručne do aplikácie pridávať, ale že sa všetky stiahnu samé na základe vášho osobného Google účtu. Túto výhodu považujem však aj za nevýhodu, keďže ide o aplikáciu pre prostredie GNOME, v ktorom sa nachádza možnosť nastavenia Online účtov a teda aj Google účtu. Miesto toho, aby aplikácia využila toto nastavenie si vypýta vaše prihlasovacie meno a heslo znova. Toto je pochopiteľné, keďže zrejme nie každý používa (najlepšie) desktopové prostredie v Linuxe GNOME, ale bude chcieť Lightread využiť aj v tom svojom.

Počas prvých dní používania na mňa pôsobilo dosť mätúco to, že prečítané správičky sa od neprečítaných líšia akurát zosvetlením ich nadpisu. Hlavne vo večerných hodinách som mal problém rozpoznať prečítané od neprečítaných správičiek.

Za drobný nedostatok považujem správanie aplikácie pri synchronizácii správ. Tento nedostatok postrehnete, ak nepoužívate usporiada svojich kanálov len do jednoduchého zoznamu, ale vytvorili ste si vlastné kategórie pre svoje obľúbené kanály. Prejavuje sa tým, že pri každej synchronizácii vám Lightread všetky rozbalené kategórie znova zabalí a ak sa chcete dostať ku konkrétnemu kanálu, musíte si cestu k nemu proste „rozklikať“ (rozbaliť).

Ďalší nedostatok vidím v absencii klávesových skratiek. Pokiaľ ste zvyknutí používať sústavne myš, tento nedostatok nepostrehnete. Ale ak preferujete ovládanie pomocou klávesnice, prechod medzi správičkami nie je až taký jednoduchý (pokiaľ nemáte focus práve nastavený v zozname správičiek – tam kurzovoré šípky fungovať budú). Po aktualizácii na verziu 1.0.20 však bol tento problém čiastočne odstránený, kedy začali fungovať klávesy j a k na posun medzi správičkami (predchádzajúca a nasledujúca) a klávesa k, pomocou ktorej je možné kompletnú správičku zobraziť v predvolenom prehliadači podobne, ako je tomu v rozšírení prehliadača Google Chrome s názvom Feedly XT.

Chcete si Lightread vyskúšať?

V dobe písania tejto recenzie sa Lightread ešte nenachádzal v oficiálnych repozitároch mojej distribúcie (Ubuntu 12.04), preto ak si chcete túto aplikáciu vyskúšať, potrebujete pridať  ppa:cooperjona/lightread do vašich Zdrojov softvéru a následne si Lightread nainštalovať z Centra softvéru Ubuntu. Inštaláciu môžete vykonať aj pomocou nasledovných príkazov v termináli:

$ sudo apt-add-repository ppa:cooperjona/lightread
$ sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
$ sudo apt-get install lightread


Pár slov na záver

Aj keď ide o mladú čítačku, svoj potenciál určite má. Nedávno dokonca vyšiel článok opisujúci Lightread na OMG! Ubuntu! s názvom “Is LightRead the Best RSS App for Ubuntu?” (Je Lightread najlepšou RSS čítačkou pre Ubuntu?) a pri pohľade na diskusiu pod článkom sa Lightread používateľom naozaj páči.

Chyby a problémy, ktoré som spomenul, patria práve do kategórie nedospelej aplikácie a určite budú odstránené, resp. ďalšia funkcionalita bude doplnená v nasledujúcich verziách. Rovnako tak na podporu lokalizácie aplikácie si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Lightread ale za vyskúšanie rozhodne stojí.

Zakladateľ, správca, redaktor
Používam linux intenzívne od roku 2003. Momentálne na desktopoch mám UBUNTU a na serveroch Debian, Ubuntu..