Ehcp, webhosting na Linuxe

Zmenou profesie, respektíve jej rozšírením som bol nútený hľadať dobré alternatívy k rôznym programom, ktoré sú voľne dostupné, najlepšie OpenSource. Webhostingu sa venujem len okrajovo, no napriek tomu som chcel nie len pre seba, ale aj pre zákazníkov priniesť čo najpohodlnejšiu správu webstránok, domén a FTP účtov. Odskúšal som mnoho, od ISPConfig, až po webadmin panel. Až kým som sa nezastavil pri paneli s názvom EHCP.
EHCP, Easy Hosting Control Panel, predstavuje veľmi dobrú alternatívu voči rôznym známym a odskúšaným hostingovým panelom. V samej podstate bolo pre mňa najdôležitejšie splnenie podmienok, ako je rýchlosť, stabilita, systémové prostriedky a čo najmenej zásahov od inštalácií po konfiguráciu. Áno, existuje riziko, že nevidíme pod "pokrievku" a čo si človek sám poriadne nastaví, to funguje, osobne som veril vývojárom. Aj keď i ten najlepší otvorený softvér môže mať trhliny, i tu som narazil na mne neželanú vec, o ktorej neviem, ako je ošetrená v podmienkach. A to je automatické vytvorenie užívateľského účtu s plným možným zásahom do hostingového panelu. Ale aj to sa dalo jednoducho ošetriť.
Ako naznačujem v automatickosti, EHCP je k dispozícií na stiahnutie zdarma a ide o plne automatizovaný skript plný príkazov a ich nastavení, ktoré vyžadujú právo roota, respektíve použitie SUDO. EHCP sa odporúča inštalovať na systémoch Debian a na ňom založených kvôli kompatibilite.
Po krátkom prehľade Vám popíšem inštaláciu a samotnú prácu s EHCP na Linuxovom serveri.
 • Opensource, GPL, free, php, objektovo orientovaná aplikácia, rozšíriteľná o moduly, aktualizovateľná
 • Aktuálne verzie balíčkov (stará sa o ne systém formou apt-get update/upgrade)
 • Veľmi veľká podpora pre systémy Ubuntu
 • Mnoho už existujúcich serverov, využívajúcich panel EHCP
 • záloha a obnova aj databáz aj serveru, domain admin, správa emailových účtov, ftp účtov, panel účtov*
 • Niekoľko použiteľných tém
 • Podpora šiestich jazykov (Slovenčina nie je obsiahnutá a ani k dispozícií)
 • Podpora SSA, custom http, custom dns, doménové aliasy, presmerovania
 • Disk quota control,
 • jednoduchá inštalácia spustením skriptu (root práva)
 • web-ftp (net2ftp)* Web-stats (webalizer)
 • Email forwarding, autoreply, doménový kôš
 • Domény, subdomény, ftp, mysql, dns, email správa
 • Neobmedzený počet užívateľov, panelových užívateľov ftp, emailových účtov, mysql užívateľov
 • Automatická inštalácia rôzných CMS podľa výberu (nechýba joomla, a i, približne 15CMS)

Inštalácia a prehľad

Požiadavky na systém
Moja konfigurácia VPS: čisté Ubuntu 12.04 Server 32b, 1GB Ram, 10GB HDD, 1 Core
Prvým predpokladom je čistá inštalácia systému Ubuntu* s prednastaveným SSH serverom a nalogovaním užívateľa s vyššími právami (sudo su)
tar -zxvf ehcp.tgz
cd ehcp
./install.sh

Základom je stiahnutie skriptu, jeho rozbalenie a následné spustenie príkazom ./install.sh.
Install.sh skript obsahuje príkazy na pridanie repozitára a stiahnutie apache, mysql, phpmyadmin, postfix, sendmail a ostatných aplikácií a serverov a následný poinštalačný úkon spočíva v nastavení aplikácií na správne použitie s EHCP. Behom procesu inštalácií mysql, ale i panelu budete vyzvaní na zadanie hesiel. Tie si uchovajte. Skript nenastavuje žiadne "predvolené" heslo, čo je výhoda, ktorú oceňujem ja narozdiel od iných samoinštalačných balíkov a skriptov.
Skript inštaluje Apache, php a mysql server a následne DNS, FTP a mail server na báze postfixu.
V prvej časti procesu inštalácie bude informácia o ich vykonaní. Akonáhle ste oboznamený, stlačte enter. Predtým je však potrebné vedieť, že skript prepošle vývojárovi email  s informáciami. Ide o štatistické údaje. Tomuto zabránite jednoducho ešte pred inštaláciou.
Otvorte súbor classapp.php a pridaním dvojpáru lomítiek // pred infotoadminemail vypnete túto funkciu. Zdieľam názor, že na túto informáciu mal byť budúci používateľ informovaný a odoslanie štatistík by malo byť podmienené interakciou s užívateľom. To hodnotím ako hrubé mínus najmä pokiaľ ide o otvorený sotfvér.