OpenShot – Video Editor

OpenShot Video Editor je bezplatný, open-source, nelineárny video editor. Dokáže vytvárať a editovať videá a filmy. Používa mnoho populárnych video, audio a obrázkových formátov. Vytvára  videá pre  YouTube, Flickr, Vimeo, Metacafe, iPod, Xbox a iné.

Medzi hlavné črty patrí:
  • Viac vrstiev
  • Obrázkové presahy a vodoznaky
  • Podpora obrázkových sekvencií
  • Key-frame animácie
  • Video a audio efekty
  • Prechody
  • 3D animácie
  • Previesť kódovanie videa
  • Nahrať video na YouTube alebo Vimeo


Oficiálna stránka:
http://www.openshotvideo.com/


Užívateľské rozhranie

Rozhranie na prvý pohľad vyzerá jednoducho, neponúka mnoho nastavení. Tieto nastavenia sú často krát skryté, čo pre niekoho môže byť výhoda a pre iného zasa nie. Mne sa tento spôsob páči, lebo program vás neotravuje z mnohými nastaveniami a práca je jednoduchá aj pre začiatočníkov.

Užívateľské rozhranie OpenShot


Časová os

Práca s časovou osou je veľmi jednoduchá. Na pridávanie video stôp stačí pretiahnuť vami zvolené video. Časová os ponúka hneď nejaké základné možnosti úpravy videa a to napríklad nástroj strihu, nástroj výberu a iné. Ďalej máte možnosť vybrať vypnutie audio stopy z videa a nahradiť ju vlastnou.

Časová os OpenShot


Prechody

Prechody sú nezabudnuteľnou súčasťou akéhokoľvek video editora a v tomto prípade tomu nieje inak. Program ponúka mnoho prechodov, z ktorých si stačí už len vybrať a tým môžete oživiť a jednoducho vylepšiť svoje video. Pridávanie prechodov je veľmi jednoduché. Stačí pretiahnuť vami zvolený prechod na časovú os medzi dve video stopy.

Prechody - OpenShot

Efekty

Čo sa týka efektov aj tu je výber pestrý. Tí z vás, ktorý niekedy upravovali fotografie toto nebude úplnou novinkou. Väčšina efektov je zameraná na úpravu farebnosti videa ako napríklad čiernobiele video, rozostrenie a iné. Ako nedostatok by som chcel spomenúť, že daný efekt sa dá použiť iba na celý objekt na časovej osi a nie je ani viditeľné, či daný objekt používa efekt alebo nie.

Efekty - OpenShot


Export videa

Export - OpenShotPokiaľ ste so svojím dielom spokojný, môžete video exportovať a aj tu máte na výber z dvoch možností:

Jednoduché:
Pri tejto možnosti máme na výber len základné nastavenia ako môžete vidieť na obrázku. Dokonca aj kvalita je na výber len nízka, stredná a vysoká.Pokročilé:
V pokročilých nastaveniach máte na výber veľkú škálu nastavení od formátov videa, nastavení šírky obrazu a pomeru strán až po pokročilé nastavenia zvuku.Záver:
Tento program odporúčam hlavne začiatočníkom ale aj stredne pokročilým užívateľom, ktorý potrebujú rýchlo a jednoducho upraviť svoje video. Myslím si, že tento program patrí medzi jeden z najlepších programov na úpravu videa aký môžete nájsť pre Linux. Týmto programom nič nepokazíte.
Zakladateľ, správca, redaktor
Používam linux intenzívne od roku 2003. Momentálne na desktopoch mám UBUNTU a na serveroch Debian, Ubuntu..