Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot - recenzia

Šesť mesiacov ubehlo ako voda a vývojový cyklus linuxovej distribúcie Ubuntu prešiel do svojej ďalšej zastávky s názvom Oneiric Ocelot, voľne do slovenčiny preloženej ako Zasnený ocelot (mačkovitá šelma).

Ubunťácke jadro tvorí kernel trojkovej verzie, ktorý okrem čísla 3 nič revolučné neprináša, pretože navýšenie na verziu 3 Linus Torvalds urobil kvôli jednoduchšiemu číslovaniu verzií.

Ubuntu taktiež stojí na Gnome verzii 3.2 ( knižnice, Nautilus...).


Tak, čo je ešte nové?

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot - recenzia

Prihlasovacia obrazovka( používatelia)

Nová prihlasovacia obrazovka je skutočne na pohľad príjemná.

Prihlasovanie používateľov si na plecia berie LightDM, ktorý nahrádza GDM hlavne kvôli menšej veľkosti, väčšej prispôsobivosti a modernejšiemu vzhľadu.

Obrazovka obsahuje kontá používateľov, prihlásenie ako hosť, výber relácie (Ubuntu, Ubuntu 2D alebo doinštalovaný Gnome shell).

Medzi drobnú užitočnosť považujem upozornenie pri vkladaní hesla o zapnutom Caps Locku, či Num Locku.

{phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1025}

Unity, Dash

A teraz sa pozrieme asi na najkontroverznejšiu a v rámci použiteľnosti najpodstatnejšiu súčasť Ubuntu a tou je Unity.

V krátkosti si zopakujme, čo Unity vlastne je.

V časoch nedávnych sa objavil na trhu nový segment - netbooky. Canonical sa snažil prispôsobiť svoj operačný systém aj na malé displeje tak, aby ovládanie bolo jednoduché a intuitívne a tu niekedy v roku 2008 sa datuje zrod Unity. Neskôr v roku 2009 vydali tzv. Ubuntu Netbook Remix s týmto novým prostredím, ktoré ponuku možností a aplikácií poukladal na jednu „dosku“.

No, ale spolu s vydaním verzie Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, Mark Shuttleworth, zakladateľ Ubuntu, oznámil, že táto špeciálna netbooková edícia sa ruší, respektíve bude existovať jednoliata verzia Ubuntu s týmto novým neprebádaným prostredím.

Prvá verzia s Unity na desktope bola 11.04 a prijatie novej tváre Ubuntu bolo rozpačité.

Neohrabanosť, nestabilita, chaos skrytý za jednoduchosťou. To boli najčastejšie výrazy používané vo vetách vystihujúce Unity.

Podarilo sa Ubuntu opláchnuť špinu z vlastnej tváre?

Hneď pri prvom pohľade na bočný panel uvidíme jednu zmenu a tou je pripnutý spúšťač Dashu v podobe loga Ubuntu.

V predchádzajúcej verzii bol spúšťač Dashu „schovaný“ v paneli nad launcherom (bočný panel). K tejto zmene Canonical dospel, ako inak, testom.

Ľudia, ktorí nemajú nič spoločné s Ubuntu, nezistili na prvý krát, že to malé logo Ubuntu v rohu má aj iný účel ako ozdobný, a tak zvolili spomenuté pripichnutie spúšťača do Launchera.

Z bočného panelu sa vytratili spúšťač aplikácií a dokumentov, takže uvoľnili miesto pre ďalšie aplikácie.

{phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1026}

Najväčšou zmenou prešiel Dash, ktorému pridali na funkcionalite takzvané Lens (files lens, application lens, music lens).

Po spustení Dashu na úplnom spodku sú po novom 4 ikonky. Prvá zobrazuje domácu, hlavnú obrazovku Dashu. Druhou sa dostaneme do prehliadania aplikácií, kde narazíme na novinku - filtrovanie. Aplikácie zobrazené v Dashi sa dajú vyhľadať na základe zaradenia aplikácie (napr. grafika, multimédia, systém) a hodnotenia v centre softvéru. Tie sú ďalej roztriedené podľa najpoužívanejších, nainštalovaných a dostupných na stiahnutie.

„Tretí“ Dash sa stará o súbory. Vyhľadávanie súborov je uľahčené možnosťou zobrazenia súborov podľa poslednej zmeny úpravy, veľkosti súboru, či typu súboru (obrázky, video, dokument, priečinok...)

Štvrtý a posledný „Dash“ zaobstaráva hudbu. Vyhľadáva, filtruje vo vašej lokálnej zbierke, či v online obchode, triedi podľa žánru a roku vydania.

K dispozícii sú na internete k stiahnutiu aj iné Lens. Napríklad Ask Ubuntu!. Google books, Reddit a pod.

Dash prešiel aj grafickou úpravou, kde je v popredí rozmazanie a ikony dostali svoj odraz. Ubuntu má bohužiaľ staré ikony a tie sú ako päsť na oko v modernom Dashi. No Canonical do budúcej LTS verzie sľubuje novú modernú tému ikon.

Dash dostal taktiež vlastnosť chameleóna, farebne sa prispôsobiť a tak, keď zvolíte pozadie v napr. prevažne modrej farbe, modrý odtieň chytí aj Dash.

Po spustení Dashu sa v pravom hornom rohu objavia aj tri tlačidlá na zatvorenie Dashu, minimalizovanie a maximalizovanie.

{phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1027} {phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1028} {phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1028}
{phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1030} {phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1031} {phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1032}


Bočný panel sa dá tiež prispôsobiť, no potrebujete k tomu nainštalovať aplikáciu „ccsm“. Následne ho cez Dash vyhľadáte, kliknete na Unity plugin a dostanete možnosť zmeniť veľkosť spúšťačov, panelu, odozvu objavenia panelu po prejdení ukazovateľom, priehľadnosť launcheru, horného panelu a mnoho ďalšieho. Tieto prispôsobenia sú stále označené ako „Experimentálne“, ale ja pevne verím, že tieto nastavenia si v budúcej verzii nájdu svoje hodnotnejšie miesto viac na očiach a bez ďalších nutných inštalácií balíčku ccsm..

Unity je plugin do Compizu a vyžaduje 3D akceleráciu, preto v prípade nefunkčnosti je tu Unity 2D, ktoré sa vlastnosťami vyrovná „premakanejšiemu“ dvojčaťu, až na rôzne špeciálne efekty.

Naneštastie mne osobne Unity 2D nepracovalo plnohodnotne. Odstraňovať a premiestňovať spúšťače prakticky nešlo a prostredie si išlo svojim slimačím tempom.

{phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1033} {phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1034}


Komu by aj napriek vylepšeniam Unity stále nesadlo, je tu jednoduchá možnosť doinštalácie Gnome shellu priamo z centra softvéru.

Aplikácie

Ako vždy, tak aj teraz nájdeme aplikácie na svojich najnovších verziách, no kedže Canonical sa stále drží a nemieni upustiť od svojej filozofie jedného CD, musia opatrne vyberať a odstraňovať aplikácie, aby limit 700 MB neprešvihli.

Nájdeme tu internetový prehliadač Firefox vo svojej verzii 7.0.1, ktorý vylepšuje prácu s pamäťou a zrýchľuje Firefox Sync. Hudobný prehrávač Banshee prináša nový eMusic Store a predvolené rádio stanice. Kancelársky balík LibreOffice vo verzii 3.4.3 je prevažne zbavený bugov a zároveň aj výnimkou v používaní, respektíve nepoužívaní globálneho menu. Vývojári Ubuntu sa tak rozhodli po tom, čo sa komponent starajúci o toto zapadnutie, stále nachádza v dosť nestabilnom stave. Ďalej tu je Shotwell- správca fotiek podporujúci hierarchické tagy, či sociálny klient Gwibber, ktorý sa dočkal nového vzhľadu.

Cloudová služba Ubuntu One oslavovala výročie jedného milióna používateľov a bezplatné uložisko navýšila na rovných 5 GB. Dokáže synchronizovať zložky a kontakty.

Z predvolenej inštalácie zmizol Computer Janitor, ktorý nikto nepoužíval a zbytočne zaberal miesto. Správcu balíčkov Synaptic budete tiež hľadať márne, no je stále doinštalovateľný.

Naopak svoju premiéru si odbíja zálohovací nástroj Déjá Dup.

{phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1035} {phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1035} {phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1036}


Zmeny sa dočkal emailový klient. Pôvodný Evolution nahradil Thunderbird od Mozilly. Dôvod na zmenu je jednoduchý. Canonical v londýnskej kancelárii urobil test použiteľnosti, kde skúšali ýchto dvoch klientov. „Pokusným králikom“ zadali jednoduché úkony ako nastaviť si svoje konto, napísať mail, zmeniť typ a farbu písma, otvoriť mail s prílohou, odoslať mail s prílohou, reagovať na mail, vytvoriť si podpis, usporiadať si maily v zložkách a zriadiť si list kontaktov. Po tuhom boji zvíťazil Thunderbird. Väčšine sa javil ako jednoduchší a použiteľnejší než jeho konkurent a nadiktovanú prácu v ňom skončili v kratšom časovom rozsahu.

Trochu mi chýba nastavenie udalostí v kalendári horného menu. V predchádzajúcich verziách bol prepojený v rámci Evolution, v Thunderbird sa o to stará doplnok Lightning, ktorý nie je predvolene nainštalovaný a po inštalácii prepojenie s kalendárom priamo z menu aspoň zatiaľ neexistuje.

{phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1024}

Centrum softvéru prešlo obrovskou zmenou po grafickej stránke. Vzhľad je moderný, jednoduchý a prehľadný. Hornú časť tvorili tipy Ubuntu, po kliknutí sa zobrazil zoznam najlepšie hodnotených aplikácií. Najnovšie sa na mieste veľkého baneru objaví prezentácia vybraných aplikácií. Táto cesta je určite lepšia. Do povedomia používateľov sa tak budú mať šancu dostať aj malé, ale kvalitné projekty, ktorým sa nedostáva toľko pozornosti.

Softvér je stále po starom roztriedený a je tu možnosť prečítať si aj recenzie v anglickom jazyku jednotlivých programov.

{phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1038}

Prepínanie aplikácií, pracovné plochy

Prepínanie aplikácií pomocou skratky alt+tab dostalo taktiež nový kabát, ktorý je podľa mňa veľmi vydarený. Pri väčšom počte aplikácií sa neaktívne zaraďujú na spôsob kníh v knižnici podobne ako v Launcheri. Nezobrazuje ale náhľady aplikácií, čo mne osobne neprekáža.

Práca s virtuálnymi plochami je rovnaká ako minule, až na grafické sprehľadnenie vytvorené stmavnutím neaktívnych plôch a lemovaním oranžovými linkami plochy, s ktorou pracujeme. Počet pracovných plôch si môžeme nastaviť v nastaveniach compizu (Dash- hľadať- ccsm- všeobecné nastavenia - desktop size)

{phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1039} {phocagallery view=category|categoryid=30|imageid=1040}

Záver

Canonical si vydaním predchádzajúcej verzie skutočne zavaril a pohrával sa so svojim menom, či konkrétne používateľmi a preto boli všetci v očakávaní, s čím nové Ubuntu príde. ...teraz je to tu.

Moje doterajšie skúsenosti, až na neplnohodnotne fungujúce Unity 2D, sú pozitívne. Som presvedčený, že čistá inštalácia by tento problém vyriešila.

Ubuntu beží skutočne stabilne. Už vo fáze Beta 2 som zaznamenal len zo dva pády Unity, pár zblbnutí Compizu a hlášku, ktorej presné znenie som si nezapamätal, kedže sa po nočnej väčšej aktualizácii vytratila.

Všetko funguje ako má, Unity sa netvári ako obrázok pre potešenie oka používateľa, ale skutočne získal to, čo sa mu vytýkalo. Práca so súbormi a aplikáciami je vyriešená značne lepšie, než tomu bolo minule a teraz môžem s kľudom napísať, že Unity uľahčuje prácu a tú pomyselnú tvár zbavil zanesenej špiny. Teraz nám zostáva len čakať a dúfať, že v zrkadle získa jasnejší odraz. Ten by mal priniesť Ubuntu 12.04 LTS.