Ubuntu Precise Pangolin 12.04 Recenzia

Rok 2012 má byť prelomový nielen, čo sa proroctiev a ich vyplnení týka, ale aj pre najpopulárnejšiu linuxovú distribúciu Ubuntu.

Tento dátum prinášajúci zmeny a krajšie vyhliadky nastal 26.4 2012, kedy svetlo sveta uzrelo Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (pedantný šupinavec). Nejde len o jedno z ďalších polročných vydaní. Ide aj o LTS verziu, teda verziu s dlhotrvajúcou podporou a to po novom až na 5 rokov, takže tím Canonicalu si musel dať záležať.
Od úspechu či neúspechu sa bude odvíjať ďalšia budúcnosť hlavne voči čoraz širšej a silnejšej konkurencii, najmä v prípade distribúcie Linux Mint, ku ktorej sa pridalo mnoho používateľov Ubuntu po tom, ako Ubuntu nasadilo vstavané kontroverzné prostredie Unity. Canonical svojmu prostrediu aj napriek negatívnejšej kritike veril a stále verí a preto sa Ubuntu 12.04 zaoberal doladením a vylepšením tohto prostredia.

Ubuntu Precise Pangolin 12.04 Recenzia

Počas oznámenia nového kódového označenia tejto verzie na Precise Pangolin svoju voľbu odôvodnil Mark Shuttleworth slovami, že vydanie 12.04 bude doladené, vyladené a čisté. Teda asi také, aké si ho želali používatelia dávno predtým. Ako teda tento cieľ spoločnosti Canonical dopadol? Vyšlo im to a aké zmeny prináša Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin?

Hneď po nainštalovaní vás privíta prihlasovacia obrazovka s účtami používateľov, o ktorú sa už druhé vydanie stará LightDM tentokrát s hladkou animáciou zmeny účtu sprevádzanú s pozadím prihlasovacej obrazovky podľa toho, akú tapetu máte zvolenú v Ubuntu. Okrem zvolenia účtu si klasicky môžete zmeniť grafické prostredie. Na výber je medzi Ubuntu a Ubuntu 2D. Po doinštalácii napr. Gnome Shell sa vám v ponuke objaví aj ten.

{phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1044}

Unity, Dash a HUD

Unity, výtvor Canonicalu ako tvár, pri rozpoznaní ktorej vašou mysľou prebehne Mark Shuttleworth a divočina Afriky. Prostredie, ktoré malo a stále má Ubuntu predávať. No zatiaľ viac-menej znášalo nie príliš pozitívnu kritiku. Zaslúži si šupinavec druhú šancu u tých, ktorí ho zavrhli, alebo im nerobil príjemnú spoločnosť  so svojimi chybičkami, skôr naopak?

Prostredie Unity sa skladá z bočného panelu (launcher), na ktorom sú vami poukladané spúšťače aplikácií a Dashu, akejsi prehľadnej ponuky aplikácií a súborov. Dash sa vyvoláva klávesou štart( super key) a po jeho dlhšom podržaní vám bočný panel zobrazí číslovanie spúšťačov, takže prístup k danej aplikácii dostanete aj bez potreby na ňu kliknúť. Ako novinka v Ubuntu 12.04 je aj po dlhšom držaní klávesy štart zobrazené okno klávesových skratiek, ktoré sa môžete naučit a zefektívnia vašu prácu. Klávesové skratky sa týkajú spúšťačov, prepínania plôch, hlavnej ponuky, HUD, či okien.

Celé prostredie vrátane Dashu je veľmi stabilné a rýchle, čo je obrovská zmena spred 6 mesiacov, kedy u väčšiny používateľov manipulácia so spúšťačmi na bočnom paneli bola pomalá so zadrhávaním a v Dashi to bolo ešte zreteľnejšie. Nenarazil som na žiadne spomalenie, či sekanie. Hlavná obrazovka Dashu v predchádzajúcej verzii obsahovala štyri veľké ikony odkazov, ktoré triedili aplikácie na multimediálne, internetové, ďalšie aplikácie a odkaz na prehľadávanie súborov. Pod týmito ikonami boli ďalšie štyri: prehľadávať web, prezerať fotografie, skontrolovať poštu a počúvať hudbu. Tie sa ale z Dashu vytratili a sú nahradené reláciami nedávnych aplikácií, súborov a stiahnutých súborov. Dash na triedenie obsahu využíva Lens, ktoré sú v podobe piatich ikoniek na úplnom spodku. Lens aplikácií zobrazuje nedávno použité, nainštalované a dostupné na stiahnutie. Tie sa dajú filtrovať napríklad ako multimédia, internet, grafika, hry, systém, prispôsobenie, podľa hodnotenia alebo podľa zdroja, teda či už je aplikácia nainštalovaná, alebo sa nachádza v centre softvéru Ubuntu. Súborové lens zobrazujú nedávne súbory, stiahnuté súbory a priečinky. Tie dokáže filtrovať na základe naposledy vykonanej zmeny, typu (dokumenty, obrázky, prezentácie...) a veľkosti. Hudobné lens ponúkajú skladby a albumy, ktoré filtruje podľa dekády (90te roky, 80te roky) a hlavne podľa hudobného žánru. Na výber je aj zdroj hudby (Banshee, Rhytmbox). Ako som spomínal, vyhľadávanie a práca s Dashom je veľmi rýchla a jednoduchá. Nové lens nachádzajúce sa priamo v inštalácii sú aj Video lens. Tie prehľadávajú buď vašu lokálnu video zbierku na disku alebo na internete ( YouTube Movies, Vimeo, Dailymotion, Bing video, Ted talks...)

{phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1046} {phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1047}

Čo sa týka grafického prevedenia, launcher so spúšťačom Dashu a aj samotného Dashu mení farbu podľa zvoleného pozadia pracovnej plochy. Farbu taktiež menia bublinové notifikácie (systémové upozornenia, gwibber a pod.). Bočný panel, alebo ak chcete launcher, bol kritizovaný za malú až žiadnu defaultnú možnosť prispôsobenia, čo Canonical sľúbil zmeniť a... stalo sa. V nastaveniach systému v kolónke vzhľadu si môžete zmeniť veľkosť ikôn spúšťačov (2D verzia nie. Tam si musíte znovu vystačiť s nástrojmi tretích strán, ktoré nájdete v centre softvéru Ubuntu) a správanie bočného panelu. To ale nie je jediné, čo v nastaveniach pribudlo. Nájdete tam taktiež nastavenia súkromia, kde si môžete nastaviť neukladanie histórie aktivity aplikácii a súborov, či zakázanie zaznamenávania aktivity pri určitých typoch súborov (text, obrázok, video, prezentácia) či priamo konkrétnu zložku a aplikáciu. V nastaveniach nájdete aj podporu viacerých monitorov a aj možnosť mať bočný panel len na jednom, alebo na všetkých monitoroch.

{phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1049} {phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1050} {phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1051}
{phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1057}

Medzi skutočne výraznú novinku sa dá zaradiť HUD. HUD ponúka inteligentný prístup k položkám pomocou vyhľadávania. Vyvoláva sa klávesou alt a následne zadáte, čo potrebujete. Napríklad počas surfovania na internete napíšete „ nové okno“ a nové okno sa objaví. Pokiaľ chcete vypnúť zvuk, napíšete „ stlmiť“ prípadne ako na obrázku pri vytváraní nového priečinku. Je to ideálna cesta s prácou v programe, od ktorého viete, čo chcete. Dokáže to zrýchliť prácu a spohodlniť ju aj bez nutnosti používania myši. Spúšťače bočného panelu získali väčšiu podporu quick list, teda rýchlejšieho prístupu k požadovaným procesom po kliknutí pravým tlačítkom.

{phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1048} {phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1052}


Aplikácie

Internetovým prehliadačom zostáva Mozilla Firefox. O poštu sa bude starať Thunderbird tiež od Mozilly. Multimediálny prehrávač Banshee nahradil navrátilec Rhytmbox, čím sa Ubuntu zbavilo Mona. Kancelársky balík Libre office je v Ubuntu prítomný so svojím číslovaním na hodnote 3.5.2.2. Táto verzia je odporúčaná aj na mašiny firiem a spoločností vďaka stabilite. Centrum softvéru Ubuntu pridalo do svojich repozitárov časopisy, príručky Ubuntu, či vôbec prvý román. Pod aplikáciami v informáciach nájdete kategóriu „ ostatní si taktiež nainštalovali“, ktorej názov hovorí sám za seba. Novo nainštalované aplikácie nájdete automaticky pripnuté v launcheri. Pridaný je aj efekt inštalácie aplikácie a ukazovateľ stavu inštalácie v príslušnom spúšťači v paneli. Komunikátor je tu stále Empathy a aplikácia na sociálne siete Gwibber, pri ktorej som osobne narazil na chybu preberania správ z Facebooku, čo ale môže byť ojedinelá chyba a ja som mal „šťastie“. Ubuntu One cloud aplikácia stále vo svojej verzii zadarmo ponúka 5GB priestoru a je príjemne spätá s Dejá Dup (zálohovanie), ktorý dokáže vašu domovskú partíciu zálohovať priamo do cloudu a zároveň odtiaľ obnoviť.

{phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1054} {phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1055} {phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1053}
{phocagallery view=category|categoryid=33|imageid=1056}


Záver

Od predchádzajúcej verzie Ubuntu 11.10 táto verzia nepriniesla toľko výrazných zmien, ako to bolo pri priam až skoku z Ubuntu 11.04 na 11.10. Celý proces tvorby šupinavca spočíval v dolaďovaní a oprave chýb. Chod systému je hladký, rýchly, bez pádov prostredia. Reakcia vstavaných aplikácií efektívna. Funkčnosť Unity a Unity 2D plnohodnotná. Pedantným šupinavcom sa Canonicalu podarilo konečne skĺbiť príjemný vzhľad a stabilitu s funkcionalitou, čím si dali sami sebe latku na vyššiu úroveň. Možno si mnohí mysleli, že sa Ubuntu stratí v divočine a pomaly, no isto zostane trčať na rozpálenom kameni variac sa vo vlastnej šťave rozhodnutí. No Ubuntu získalo odhodlanie, bojovnosť, schopnosti a ako Bear Grylls zo seriálu o prežití, aj Ubuntu sa vrátilo domov, kde sa cíti najlepšie. Gratulujú mu a vody sa môže napiť bez nutnosti použitia hadej kože.

Už o pol roka nás privíta malý pestrofarebný vtáčik. Presne také kódové označenie bude nosiť Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Quantal znamená kvantový a quetzal je druh farebného malého vtáčika. Canonical sľubuje zmeny týkajúce sa vzhľadu a väčšej farebnosti, aj čo sa týka novej témy a snáď aj konečne novej sady ikôn. Našliapnuté má dobre a tešíme sa.