Linux náš každodenný

Linux náš každodenný
Linux náš každodenný

Linux náš každodennýAj napriek tomu, že podiel Linuxu na celkovom trhu operačných systémov dosahuje len okolo 1%, Linux je viac ako desktopový alebo serverový operačný systém. Je dominantný v mobilných zariadeniach, podnikoch, webovej infraštruktúre, dátových centrách, superpočítačoch a v ďalších zariadeniach, o ktorých ani neviete.

Linux v organizáciách
Niektoré organizácie si pomaly začínajú uvedomovať rôzne výhody, ktoré poskytuje Linux a open source softvér. Vzhľadom na to, že náklady sú veľmi dôležité, organizácie majú motiváciu používať Linux. Na Linux prešli firmy ako Novell, IBM, Hewlett-Packard, Wikipédia, Google, Facebook, Amazon, eBay a iné.

Novell
NovellSpoločnosť Novell, ktorá sa špecializuje na sieťové počítačové riešenia a softvérové produkty pre internet, oznámila v roku 2006, že prechádza na stolných počítačoch zamestnancov z Windowsu na Linux. Neskôr v tom istom roku prešlo vyše 5 000 počítačov na Linux a koncom roku to vzrástlo ešte o 80%. Táto firma taktiež vyvinula softvér openSUSE.  


IBM
Asi najväčšia spoločnosť, ktorá podporuje Linux, je IBM. Linux používajú na stolných počítačoch aj serveroch. Taktiež propagovali reklamnú kampaň "Mier, Láska a Linux". K úspechu Linuxu prispeli finančne aj vývojovo.

Amazon
Spoločnosť, ktorá prevádzkuje jeden z najstarších a najväčších internetových obchodov Amazon.com, uviedla, že používa Linux takmer v každom rohu svojej činnosti. Spoločnosť začala používať Linux v roku 2000. Prechod na Linux im zachránil 17 000 000 dolárov. Po celom svete majú niekoľko distribučných centier a všetko, čo sa deje, je poháňané Linuxom.

Wikipédia
Najpopulárnejšia online encyklopédia, Wikipédia, taktiež používa Linux. Používali distribúcie Red Hat a Fedora, od roku 2008 prešli na Ubuntu. Linuxom je poháňaných okolo 400 serverov, ktoré zobrazujú až 10 miliárd stránok mesačne.

Google
Aj taký obrovský zhluk serverov, ako je Google, pracuje pod Linuxom. Samozrejme tento vyhľadávací gigant nepracuje pod obyčajnou distribúciou. Pre Google bola vyvinutá upravená verzia Ubuntu s názvom Goobuntu. Linux je samozrejme používaný nielen na serveroch, ale aj na stolových počítačoch.

Linux v administratíve

Česká pošta
Česká poštaV roku 2005 česká pošta úspešne prešla na Linux. Vybrali si distribúciu openSUSE, ktorá teraz beží na 4 000 serveroch na 3 400 poštách v celej krajine a na 20 000 počítačov zamestnancov.

Francúzsky parlament
Taktiež francúzsky parlament vymenil v roku 2006 operačný systém Windows za Linux. Na Linux prešlo 1 154 počítačov, a tiež na softvér OpenOffice, webový prehliadač Firefox a open-source e-mailového klienta. Aj napriek nákladom na školenia bola pre parlament táto zmena veľmi výhodná.

Linux vo vede

CERN
altCERN používa vedecký Linux (Scientific Linux – SL). Tento Linux je založený na systéme Red Hat, s úpravami jadra a ďalším softvérom pre fyzikálne výpočty vysokých energií (GGE). Linux je napojený na 10 miliardový LHC, stroj navrhnutý na subatomárny výskum. V CERNe beží na Linuxe 20 000 interných serverov.
Linux v školstve

Školstvá v rôznych krajinách sa postupne rozhodujú pre zavedenie Linuxu na serveroch aj stolových počítačoch, hlavne kvôli ich nákladom. Postupne sa Linux dostáva na základné, stredné alebo aj vysoké školy.


Filipíny
Na Filipínach Linux dosiahol popularitu pravdepodobne kvôli nízkej cene, počas ázijskej finančnej krízy v roku 1997. Po úspešnom nasadení 13 000 systémov Fedora, bolo uvedených ďalších 10 000 systémov Ubuntu a tak vznikla „Linuxová vzdelávacia revolúcia“.

Nemecko
Od roku 2008 vyše 500 000 nemeckých študentov, ale aj tisícky zamestnancov 33 univerzít v Nemecku sú podporovaní systémami Linux od Novellu.

Rusko
V roku 2007 sa ruské školy rozhodli prejsť z operačného systému Windows na Linux (hlavne kvôli tomu, že je bezplatný).

Švajčiarsko
V septembri roku 2008 bolo v Ženeve prevedených 9 000 počítačov na Linux a OpenOffice. Ako už bolo spomenuté, aj v tomto prípade zohrala veľkú úlohu cena tohto operačného systému.

Taliansko
V talianskom meste Bolzano, kde je vyše 16 000 študentov, prešli v roku 2005 všetky školy na Linux.

Program: Jeden laptop na dieťa (rozvojové krajiny)
Program Jeden laptop na dieťa distribuuje laptop s operačným systémom Linux do rozvojových krajín pre tisícky detí. Hlavný faktorom sú tu opäť nízke náklady.
Program: Jeden laptop na dieťa (rozvojové krajiny)
Linux na každý deň
Linux našiel uplatnenie aj v rôznych domácich spotrebičoch a denne používaných zariadeniach. Linux možno nájsť v mobilných telefónoch, tabletoch, televízii, satelitoch,  práčkach, chladničkách, navigáciách aj herných konzolách (firmy ako Panasonic, Samsung, SkyTech, HP, Dell, HTC). Systém Android je široko používaný na mobilných zariadeniach, je postavený na linuxovom jadre.

Android
androidAsi najrozšírenejšími zariadeniami pod linuxovým systémom sú mobilné zariadenia. Android je platforma vytvorená pre smartfóny, navigácie, tablety alebo PDA. Zahŕňa operačný systém založený na Linuxe.  Android ponúka operačný systém s kompletnými riešeniami nasadenia operačného systému pre mobilných operátorov a výrobcov zariadení. V dnešnej dobe má Android najväčší podiel medzi mobilnými operačnými systémami.

Zakladateľ, správca, redaktor
Používam linux intenzívne od roku 2003. Momentálne na desktopoch mám UBUNTU a na serveroch Debian, Ubuntu..