file Dual boot - winXP ako druhy

• NCR
  • NCR-ov Avatar
  • Prémiový člen
  • Prémiový člen
Viac
30 jan 2010 19:40 #4129 od NCR
Dual boot - winXP ako druhy bolo vytvorené NCR
zdravim tak som tu zase s problemom, :-) ako nainstalovat XPcko k mojmu Gj5, skusal som klasicky, strcim XP cd dam boot, a spusta instalaciu, a vypise ze nemam ziadny Hdisk :-D , no neviem ci ho nerozozna ci co, potrebujem dual boot kvoli jednej veci, mam oddelenu jednu particiu volnu asi 5GB tam by som chcel to XP len neviem kde je ked ju nevie najst....

Až moc lásky prekoná lásku k moci, svet spozná mier.
Jimi Hendrix

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

• NiNu
  • NiNu-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Arch Linux - Openbox
Viac
30 jan 2010 20:04 #4130 od NiNu
Odpoveď od NiNu na tému Re:Dual boot - winXP ako druhy
Tak za prve, 5GB XP-cku nebude stacit, nato aby fungoval normalne pokial tam chces mat aj nejake programy ...

Za druhe mas nejaku particiu naformatovanu ako ntfs (popripadne FAT)? Lebo Win ti linuxacke disky nevidi ...

Po tretie Win ti nemusi najst disk pokial to instalujes na notebook a instalacka neobsahuje v sebe driver pre disk (tusim pre SATA) ...

:mrgreen:

• NCR
  • NCR-ov Avatar
  • Prémiový člen
  • Prémiový člen
Viac
30 jan 2010 21:12 - 31 jan 2010 00:38 #4132 od NCR
Odpoveď od NCR na tému Re:Dual boot - winXP ako druhy
jak tak pozeram asi ta 2. moznost je spravna :-), 5 GB bude stacit lebo mne staci cistocisty winXP, ovladac grafiky, directx a antivirak - nic viac, a toto cd som pouzival na mojom notase uz viac krat a vzdy bezalo v poho, a ked som daval linux tak som asi preformatoval particie tak moze byt ze tam je problem

EDIT: no zistil som ze v biose musim prestavit SATA MODE: z AHCI na IDE, ale vznikol dalsi problem, potrebujem sa bud dostat z XP na particiu ktora je ext3, alebo si oddelit z particie ext3 aspon zo 10GB a zlucit to stymi 5GB , len problem je ze ta particia ext3 je pouzivana a je na nej vsetko dolezite .. bez zalohy

Jimi Hendrix
Posledný krát upravené:31 jan 2010 00:38 NCR

• NCR
  • NCR-ov Avatar
  • Prémiový člen
  • Prémiový člen
Viac
03 feb 2010 22:53 #4169 od NCR
ked nainstalujem na novo U9.10 a pri instalacii jednu particiu prerobim z ext3 na fat32 da sa to bez formatovania? a straty dat?

Jimi Hendrix

• NiNu
  • NiNu-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Arch Linux - Openbox
Viac
04 feb 2010 08:55 #4171 od NiNu
Odpoveď od NiNu na tému Re:Dual boot - winXP ako druhy
mam taky pocit, ze uz samotna zmena filesystemu sposobi stratu dat ... ale podla mna to bez formatovania nepojde ...
Ked su nejake dolezite data, odporucam zalohovat ...

:mrgreen:

• NCR
  • NCR-ov Avatar
  • Prémiový člen
  • Prémiový člen
Viac
04 feb 2010 10:13 #4173 od NCR
vidim to jak poslednu moznost, az nato ze nemam kde zalohovat :-( no ale dik, este jedna vec, aky filesystem je najlepsi a zaroven aby siel citat aj z windowsu aj z linuxu ?

Jimi Hendrix

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
04 feb 2010 10:18 #4174 od TomasHanzel
Odpoveď od TomasHanzel na tému Re:Dual boot - winXP ako druhy
NCR napísal:

vidim to jak poslednu moznost, az nato ze nemam kde zalohovat :-( no ale dik, este jedna vec, aky filesystem je najlepsi a zaroven aby siel citat aj z windowsu aj z linuxu ?

Veľa vecí sme preberali cez ICQ. K druhej otázke - FAT32...Ale aj NTFS.

Ty však chceš svoje dáta v Linuxe vidieť aj vo Windows. A Linux je prevažne na fs ext/3/4/2/ alebo reiserfs. To je pre Windows problém. Sú pluginy pre ext2 aj ext3 ale ten 3kovy netusim v akej funkcnosti a ext4 uz totalne neviem.

Môj názor bol. Vytvoriť dátovú partíciu vo FAT a tam ukladať dáta, ktoré by si "zdielal" pri oboch OS.

Možné je i dať /home zvláštnu partíciu na Windows známy fs. NTFS alebo FAT. Avšak ako si s týmto poradí Linux, to chce niekoho iného, nie mňa. Nemám s týmto osobnú skúsenosť a podľa mna je to blbosť. Mohol by niekto skúsenejší v tomto smere. Mne sa skúšať skutočne nechce :D

Close the Windows, Open Source

• Martin Pišoja
  • Martin Pišoja-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Ubuntu 10.04'64bit a príležitostne iné
Viac
04 feb 2010 10:32 - 04 feb 2010 10:34 #4175 od Martin Pišoja
Odpoveď od Martin Pišoja na tému Re:Dual boot - winXP ako druhy
TomasHanzel napísal:

Možné je i dať /home zvláštnu partíciu na Windows známy fs. NTFS alebo FAT. Avšak ako si s týmto poradí Linux, to chce niekoho iného, nie mňa. Nemám s týmto osobnú skúsenosť a podľa mna je to blbosť. Mohol by niekto skúsenejší v tomto smere. Mne sa skúšať skutočne nechce :D

...fat32 si poradi linux celkom fajn NTFS dat sa da, ale je to iba experimentalne (politika microsoftu a licencia)

Odskusane to mam (fat32),ale to bolo este za cias suse7.x

aby windows videl ext x.x nie je problem linuxu ale windows-u , inak niekde su na to nejake aplikacie na nete (programik) pre windows (zial uz neviem kde som na to narazil , takze iba googlit a googlit)

Záludnosť jednoduchosti spočíva v komplikovanosti jej podstaty
Posledný krát upravené:04 feb 2010 10:34 Martin Pišoja

Čas vytvorenia stránky: 0.095 sekúnd