question-sign Manual

• Andurit
  • Andurit-ov Avatar
  • Junior člen
  • Junior člen
Viac
24 feb 2010 23:39 #4497 od Andurit
Manual bolo vytvorené Andurit
Zdravím chalani, neviem či sa sem táto téma vobec hodú a či nebude administrátormi zmazaná ale hladám niaky schopný manual pre "pokrocilých" na Ubuntu :)

Mám za sebou už pár manualov a dokázem s ubuntu uz ako tak pracovat chcelo by to ale rozšíriť si vedomosti. Sám som dlho skúšal nájsť niaky schopný návod ale zatial bezvýsledne... návody su bud pre úplnych začiatočníkov alebo príliš staré a zovšeobecnené :)

Vedel by mi niekto poradit niaku tu literatúru alebo hodit sem niaky ten link?
Vopred všetkým vďaka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

• Martin Pišoja
  • Martin Pišoja-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Ubuntu 10.04'64bit a príležitostne iné
Viac
25 feb 2010 05:39 #4498 od Martin Pišoja
Odpoveď od Martin Pišoja na tému Re: Manual
Zdravim , okrem divokeho hladania na nete(googlenia) si mozete pozriet nejake manualy k debianu (ostatne ubuntu wiki.cz, je to tam (z toho co je) "rozdelene" pre zacinajucich a pokrocilych). Dostupna je aj kniha od I.Bibra , kde je co to popisane (asi sa s nejakou recenziou stretnete aj na strankach LinuxOn, zatial psssst) .
Co by Vas konkretne zaujimalo z pokrocileho "uzivania" ? Este ak ide o system ako tajky tak je mozne aj priamo na strankach ubuntu su odkazy(povatsine sa dostanete k anglickej jazykovej mutacii), ak o programoch tak vela krat na stranjkach jednotlivych projektov. Za zmienku stoja knihy o linuxe ako takom (daju sa stiahnut v pdf), odkazy su aj na linuxOn ale ako tak pozeram je to v rekostrukcii.

www.ubuntu.cz/
www.debian.org/
linuxmint.com/
www.abclinuxu.cz/ucebnice

Záludnosť jednoduchosti spočíva v komplikovanosti jej podstaty

• Andurit
  • Andurit-ov Avatar
  • Junior člen
  • Junior člen
Viac
25 feb 2010 10:41 #4499 od Andurit
Odpoveď od Andurit na tému Re:Manual
V zásade nemám konkretny záujem, ubuntu a vlastne celkovo linux ma svojim sposobom fascinuje a rad by som sa co najlepsie zdokonalil v jeho používani resp jeho administracii.

Našiel som pár publikácii k linuxu ako takemu (myslim ze rok vydania okolo 1998) ale zdali sa mi značne neaktualne oproti tomu ako to funguje teraz a preto som v čítani moc nepokračoval kedže by som sa nerád učil niečo čo už dlhšie nemusí byt pravda :)

Každopadne ďakujem za nápady, určite si pozriem veci ktoré ste mi odporúčili :wink:

• Martin Pišoja
  • Martin Pišoja-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Ubuntu 10.04'64bit a príležitostne iné
Viac
25 feb 2010 11:51 - 26 feb 2010 18:07 #4500 od Martin Pišoja
Odpoveď od Martin Pišoja na tému Re:Manual
Zmena nastala viac v pouzivani grafickeho rozhrania (aj samotny gnome a kde zaznamenali zmeny). Princip funguje v podstate v nezmenenj forme. Ak zaznamenavate drobnejsie rozdiely (pri pouzivani ubuntu) je to v tom ze debian ma drobne odlisnosti oproti "redhatovskym" (suse, fedora , mandriva ...) ci slackware, alebo arch ci ..., uplne ina kava je FreeBSD (co uz sice linux nie je, ale je moznost "vpratat" ho do debianu :wink: ).

Teda ak vas zaujima praca s terminalom (# tldp.org/LDP/abs/html/ # www.gnu.org/software/bash/ # www.gnu.org/software/bash/manual/bashref.html # bash.cyberciti.biz/guide/Main_Page # oreilly.com/linux/command-directory/ ) len zopar pozbieranych strenok Popri ostatnom mozem odporucit aj fedora uzivatelsky manual je velmi dobre spracovany (zial nie je k debianu/ubuntu)

a som zabudol : help.ubuntu.com/community

Záludnosť jednoduchosti spočíva v komplikovanosti jej podstaty
Posledný krát upravené:26 feb 2010 18:07 Martin Pišoja

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
25 feb 2010 18:22 #4501 od TomasHanzel
Odpoveď od TomasHanzel na tému Re:Manual
Ahoj, tvoja otázka nemá prečo byť zmazaná a budujú sa rôzne kategórie, ktoré by mali uľahčiť hľadanie podobných vecí.

Ako aj Maťo spomína, čoskoro príde recenzia na knihu od Pána Bíbra a skutočne ako neubuntuista môžem povedať, že stojí za to mať takúto publikáciu doma. Naučí dosť do problematiky Ubuntu.

Neskôr by som tiež zašiel k rôznym seriálom venujúcim sa terminálu (chystám i ja niečo ale...čas), takže odporúčam po naučení sa hlavnej distribúcie, prácu s terminálom. Každopádne, tu Vám iste pomôžeme, respektíve ak to bude v naších silách i formou článkov respektíve návodov a seriálov.

S pozdravom

Close the Windows, Open Source

• Andurit
  • Andurit-ov Avatar
  • Junior člen
  • Junior člen
Viac
25 feb 2010 18:31 #4502 od Andurit
Odpoveď od Andurit na tému Re:Manual
Som velmi milo prekvapený prístupom :), ďakujem vďaka vám mám dosť práce na čas, neskor ešte určite napíšem a stránka LinuxON bude odteraz medzi záložkami :)

Ešte raz vrelá vďaka

Čas vytvorenia stránky: 0.088 sekúnd