file cesty k spustitelným súborom ($PATH)

• tomolc
  • tomolc-ov Avatar
  • Nový člen
  • Nový člen
Viac
06 jún 2010 16:24 #5652 od tomolc
Zdravím

Mám najnovšie *buntu presnejšie LinuxMint LXDE.

Mám svoj priečinok kde mám moje ksripty a iné spustitelné súbory. K týmto chcem mať prístup z konzole a so spúštača aplikácii (grun, dmenu a podobne).

Preto som cestu pridal do premennej $PATH v profile bash takto:

obsah súborov:
/home/tomolc/.bash_profile: source /home/tomolc/.bashrc
/home/tomolc/.bashrc: source /media/b_usb/tomolc/skripty/bashrc
media/b_usb/tomolc/skripty/bashrc: export PATH=$PATH:/media/b_usb/tomolc/skripty:/media/b_usb/programy/bin

v súbore bashrc mám zadefinované okrem toho aj ďalšie funkcie preto som celú konfiguráciu sústredil do jedného súboru.

Keď sa prihlásim ako root (s príslušne upravenými cestami) všetko funguje. v termináli mám dostupné skrypty aj v GTK spúšťači či dmenu sú dostupné. Keď sa prihlásim ako user tomolc skripty sú dostupné len v terminýly. Dmenu ani grun ich nevidia. Spúštače vidia len štandardné /usr/bin /bin a podobne

Pre bežného užívatela treba ešte niekam tieto cesty dopísať?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

• :-:-:
  • :-:-:-ov Avatar
  • Návštevník
  • Návštevník
06 jún 2010 17:08 #5656 od :-:-:
Odpoveď od :-:-: na tému Re:cesty k spustitelným súborom ($PATH)
tomolc napísal:

Zdravím

Mám najnovšie *buntu presnejšie LinuxMint LXDE.

Mám svoj priečinok kde mám moje ksripty a iné spustitelné súbory. K týmto chcem mať prístup z konzole a so spúštača aplikácii (grun, dmenu a podobne).

Preto som cestu pridal do premennej $PATH v profile bash takto:

obsah súborov:
/home/tomolc/.bash_profile: source /home/tomolc/.bashrc
/home/tomolc/.bashrc: source /media/b_usb/tomolc/skripty/bashrc
media/b_usb/tomolc/skripty/bashrc: export PATH=$PATH:/media/b_usb/tomolc/skripty:/media/b_usb/programy/bin

v súbore bashrc mám zadefinované okrem toho aj ďalšie funkcie preto som celú konfiguráciu sústredil do jedného súboru.

Keď sa prihlásim ako root (s príslušne upravenými cestami) všetko funguje. v termináli mám dostupné skrypty aj v GTK spúšťači či dmenu sú dostupné. Keď sa prihlásim ako user tomolc skripty sú dostupné len v terminýly. Dmenu ani grun ich nevidia. Spúštače vidia len štandardné /usr/bin /bin a podobne

Pre bežného užívatela treba ešte niekam tieto cesty dopísať?

To bude podľa tým, že dmenu ani grun niesu spustené so sudo. Podľa mna.

• tomolc
  • tomolc-ov Avatar
  • Nový člen
  • Nový člen
Viac
06 jún 2010 17:38 #5658 od tomolc
Odpoveď od tomolc na tému Re:cesty k spustitelným súborom ($PATH)
Prečo by mali byť spustené ako sudo?

skripty aj všetky adresáre vlstní tomolc. naviše v konzole pod userom mi to funguje...

z disku /media/b_usb sa dajú spúšťať spustitelné súbory.

Viac
06 jún 2010 17:54 #5659 od xchg
Odpoveď od xchg na tému Re:cesty k spustitelným súborom ($PATH)
Teoria:
Emulator terminalu je graficka app a prebera PATH od grafickeho prostredia (ak neni prepisana v .bashrc .bash_profile atd..). Graficke prostredie zas prebera PATH od login managera, co je v tvojom pripade asi LXDM.

Takze to skus PATH nakonfit v LXDE alebo LXDM (niekde v /etc/lxdm/)

• tomolc
  • tomolc-ov Avatar
  • Nový člen
  • Nový člen
Viac
08 jún 2010 19:48 #5671 od tomolc
Odpoveď od tomolc na tému Re:cesty k spustitelným súborom ($PATH)
V /etc/lxde som nič podobné nenašiel. Našiel som /home/tomolc/.profile kde je napísané že tam môžem pridať súkromný bin adresár s moimi spustitelnými súbormi. Pridal som teda podal vzoru ale nepomohlo.

Porovnával somt nastavenia usera tomolc s userom root. Nastavenia v rámci ciest sú v podstate totožné.

Pozeral som aj "rundialog" dmenu_run. V mojom adresáry ma súbor "dmenu_cache" kde si asi načítava spuistitelné filely z $PATH. Pre usera "root" tam má aj moje skripty, pre usera tomolc to nemá. Ako keby ich nevidel.

tomolc

Viac
10 jún 2010 05:53 #5680 od GeoRW
Odpoveď od GeoRW na tému Re:cesty k spustitelným súborom ($PATH)
Mrkni sa na ~/.bashrc - tam sa davaju veci pre non-interactive shell. ~/.profile je interactive shell (konzola).

Čas vytvorenia stránky: 0.081 sekúnd