file Chýba ovládač?

• Andurit
  • Andurit-ov Avatar
  • Junior člen
  • Junior člen
Viac
01 aug 2010 14:25 - 01 aug 2010 14:26 #6082 od Andurit
Chýba ovládač? bolo vytvorené Andurit
Zdravim,
mal by som na vás otázku, mám menší problém s hraním hier na ubuntu (prakticky na all verziach!), hru cez wine bez problemov spustim ale strasne seká a je nehratelná, zatial čo na oknác beží bez problémov.
Moj notebook nieje žiadny nový stroj ale áko som tak pozeral tak výkon pri zapnutej hre sa pohybuje okolo 40% obe jadra CPU , swap okolo 12% a ramka okolo 50% takže si myslím je tam slušná rezerva na to aby bol problém v tomto. Dalej sa moje myšlienky začali uberať smerom k grafickej karte (Mobile Intel(R) 945 express Chipset family) a kladiem si otázku je možné že moja grafika nieje kompatibilná pod ubuntu ? resp je ale ja nemám potrebné ovládače? Obraciam sa pre to na vás so žiadosťou o radu, ako by som mohol zistiť ci je grafika kompatibilná ? pripadne odkial zozeniem ovládače na nu ktoré budu bežať aj na ubuntu?
Poprosil by som skôr konkretne riešenia a nie odkazovať ma na stránku výrobcu grafiky tu som uz presiel niekoľko krát :)
Vopred ďakujem :)
Posledný krát upravené:01 aug 2010 14:26 Andurit

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

• zeleno
  • zeleno-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • PCLinuxOs 2013.2- KDE
Viac
01 aug 2010 14:48 #6084 od zeleno
Odpoveď od zeleno na tému Re:Chýba ovládač?
Ak ide o Windows hry, je možné, že do Wine potrebuješ doinštalovať Directx. Napíš o aké hry ide a pokús sa ich naištalovať cez PlayOnlinux /ak sú podporované/
wiki.ubuntu.cz/PlayOnLinux

• Andurit
  • Andurit-ov Avatar
  • Junior člen
  • Junior člen
Viac
01 aug 2010 15:03 #6085 od Andurit
Odpoveď od Andurit na tému Re:Chýba ovládač?
No skúšal som to konkretne na hre : World of warcraft, v hre mi sekalo už pozadie z úvodnej obrazovky takže dalšie veci som ani neskúšal, každopádne využiť PlayOnLinux v hre ako WoW , teda v hre ktorá sa naraz stahuje aj instaluje je pre mna dost neefektivne kedže by som musel stiahnuť a nainstalovať takmer 20 GB :), niake iné nápady? resp je možné že je problem s grafikou ako som to už naznacil vyššie?

• zeleno
  • zeleno-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • PCLinuxOs 2013.2- KDE
Viac
01 aug 2010 15:36 - 01 aug 2010 15:51 #6086 od zeleno
Skús ju spustiť v OpenGL mode, lebo štandartne je nastavené Directx a to Wine len emuluje.

OpenGL or Direct3D

Background

The Windows version of World of Warcraft supports rendering using either Direct3D mode (the default) or OpenGL mode (it can be configured to use OpenGL). On Windows, most people just use the Direct3D mode, as it is the most tested and it has a number of features over the OpenGL mode, such as support for a hardware cursor. In wine, Direct3D is supported only through an emulation layer (known as WineD3D), that runs on top of OpenGL. At the moment, WineD3D lowers the fps enough that most people running WoW using wine tend to use the OpenGL mode instead.

WoW can be set to use its OpenGL mode as follows:

Find the file wtf/Config.wtf in your main WoW directory. By default it is found in /home/<username>/.wine/drive_c/Program\ Files/World\ of\ Warcraft/, where <username> is you computer login name. Note that since .wine begins with a period, you will not be able to see it, but you may still access it in a terminal. In the Nautilus file manager, you can press Ctrl + h to see hidden files. If config.wtf does not exist, run the game and log into a character, then exit WoW. The game should then have created the file. Open it using a text editor, and add the following line to it:
SET gxApi "opengl"

Potom môžeš skúsiť aj toto:

If you are having trouble with your graphics, here is a few tweaks you could try.

Config.wtf

Add the following to Config.wtf:
SET ffxDeath "0"
SET ffxGlow "0"

Note that disabling ffxGlow may also enable antialiasing for some users.

If you experience a problem with missing character and object models, and/or the login windows background is black, add:
SET M2UseShaders "0"

regedit tweaks

This is a simple registry edit for Wine that either will either fix crash issues and increase frame rate in game, or it will decrease the performance and even make the game crash. You should give it a try to see what is does for you, as you may always easily remove it again, if it acts negatively for you.

Open a terminal window, type regedit and press enter. This will start the Wine equivalent of the windows registry editor. If you are familiar with using the registry editor under windows then this is pretty much the same.

Find this key HKEY_CURRENT_USER\Software\Wine\
Highlight the wine folder in the left hand pane by clicking left on it. The icon should change to an open folder

Right-click on the wine folder and select [NEW] then [KEY]

Replace the text New Key #1 with OpenGL

Right-click in the right hand pane and select [NEW] then [String Value]

Replace New Value #1 with DisabledExtensions (Notice it's case sensitive!)
Then double click anywhere on the line, a dialog box will open.

In the value field type GL_ARB_vertex_buffer_object

Ak si vedel, že budeš používať Linux, mal si kúpiť notebook s Nvidiou :wink:
Posledný krát upravené:01 aug 2010 15:51 zeleno

• Andurit
  • Andurit-ov Avatar
  • Junior člen
  • Junior člen
Viac
02 aug 2010 07:34 - 02 aug 2010 07:40 #6089 od Andurit
Včera večer som skúšal veci podľa toho co si sem hodil :)
takže....

Find the file wtf/Config.wtf in your main WoW directory. By default it is found in /home/<username>/.wine/drive_c/Program\ Files/World\ of\ Warcraft/, where <username> is you computer login name. Note that since .wine begins with a period, you will not be able to see it, but you may still access it in a terminal. In the Nautilus file manager, you can press Ctrl + h to see hidden files. If config.wtf does not exist, run the game and log into a character, then exit WoW. The game should then have created the file. Open it using a text editor, and add the following line to it:
SET gxApi "opengl"

Táto časť nejde, vzhľadom na to že po dopísani SET gxApi "opengl" wow vyhadzuje critical error pri zapinani a hra sa bohužial nespusti

Ďalej som skúsil aj:

Add the following to Config.wtf:
SET ffxDeath "0"
SET ffxGlow "0"

regedit tweaks

This is a simple registry edit for Wine that either will either fix crash issues and increase frame rate in game, or it will decrease the performance and even make the game crash. You should give it a try to see what is does for you, as you may always easily remove it again, if it acts negatively for you.

Open a terminal window, type regedit and press enter. This will start the Wine equivalent of the windows registry editor. If you are familiar with using the registry editor under windows then this is pretty much the same.

Find this key HKEY_CURRENT_USER\Software\Wine\
Highlight the wine folder in the left hand pane by clicking left on it. The icon should change to an open folder

Right-click on the wine folder and select [NEW] then [KEY]

Replace the text New Key #1 with OpenGL

Right-click in the right hand pane and select [NEW] then [String Value]

Replace New Value #1 with DisabledExtensions (Notice it's case sensitive!)
Then double click anywhere on the line, a dialog box will open.

In the value field type GL_ARB_vertex_buffer_object

Po tomto sa hra síce bez problémov spušťa ale nebadať žiadne zmeny v plynulosti či grafike :(
Ku grafike - notebook mám už niekoľko rokov a ubuntu ma zaujalo len pred pár mesiacmi takže v čase kupovania som na Nvidiu vážne ani nemyslel :)

Zároveň som troška ešte hľadal ohľadom mojej grafiky (Mobile Intel(R) 945 express Chipset family) a našiel som že všetk graficke karty s typovým oznacenim 9xx sú uz pod ubuntu plne kompatibilné takźe v tomto som sa zrejme mýlil no aj tak neviem ako dalej :)
Posledný krát upravené:02 aug 2010 07:40 Andurit

• zeleno
  • zeleno-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • PCLinuxOs 2013.2- KDE
Viac
02 aug 2010 15:48 - 02 aug 2010 16:42 #6090 od zeleno
Mal by si to skúsiť ešte s nainštalovaním originál Directx do Wine. Návodov na internete je dosť.Napr: translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=e...6hl%3Dsk%26prmd%3Ddf Núdzovo sa to dá aj cez PlayOnLinux. Naištalovať PlayOnLinux, naištalovať nejakú podporovanú hru, ktorá určite potrebuje directx /ja som mal poruke NFS Most Wanted/
Po úspešnej inštalácii prekopírovať adresár Windows + user.reg a system.reg z /home/meno/PlayOnLinux/Wineprefix/meno hry/drive_c: do /home/meno/.wine/drive_c:, alebo do /root/.wine/drive_c:, podľa toho, či spúšťaš Wine ako user, alebo root. /Pôvodné si predtým treba zazálohovať /lebo ak máš naištalované nejaké programy cez Wine, po zmene registrov tam nebudú a nemusia ísť. Bude ich treba preinštalovať, alebo ak hra nepôjde ani s directx, môžeš to zase vrátiť späť. Nejaké návody sú aj na wiki.ubuntu.cz/World%20of%20Warcraft
Posledný krát upravené:02 aug 2010 16:42 zeleno

• Dogmeat
  • Dogmeat-ov Avatar
  • Junior člen
  • Junior člen
  • Gentoo-desktop | Arch-desktop,notebook,netbook
Viac
03 aug 2010 00:41 #6091 od Dogmeat
Odpoveď od Dogmeat na tému Re:Chýba ovládač?
Ja som sa radšej notebooku s Intel grafickou kartou (GMA965) zbavil a na netbooku s 945GME hry veľmi nehrávam. Výkon Intel grafických kariet v 3D je pod GNU/Linux oproti Windows na oboch počítačoch príšerný. Napríklad hra pod Windows mala 30 fps a pod GNU/Linux len 3 fps. Možno sa to zlepší o rok, dva, alebo viac, kedy už bude Gallium3D použiteľné. A to som behom 2 rokov vyskúšal mnoho verzií Intel ovládačov, jadier, mesa, libdrm, atď. Hry ako Urban Terror, Warsow, Open Arena, Tremulous sú dnes hrateľné (30-40 fps), ale na výkon v hrách z Windows som nemal nikdy šťastie.

• Andurit
  • Andurit-ov Avatar
  • Junior člen
  • Junior člen
Viac
06 aug 2010 12:33 #6097 od Andurit
wiki.ubuntu.cz/World%20of%20Warcraft som skúsil ale zatial bez uspechu,
teraz plánujem skusit cedegu a ak ani to nepojde tak ten directX :)

Inak možno to nic neznamená ale výpis z konzoly :

glxinfo | grep direct
direct rendering: Yes

glxgears
2581 frames in 5.0 seconds
2785 frames in 5.0 seconds
2706 frames in 5.0 seconds
2793 frames in 5.0 seconds

Nieje to FPS prilis male? :)

Čas vytvorenia stránky: 0.090 sekúnd