file Instalacia Visty na HDD kde je Linux

• fista1
  • fista1-ov Avatar
  • Senior člen
  • Senior člen
Viac
03 dec 2010 15:40 #6842 od fista1
Instalacia Visty na HDD kde je Linux bolo vytvorené fista1
Dobry den,
pouzivam Ubuntu 10.04. Da sa namiesto neho nainstalovat Windows Vista? Pocul som o nekompatibilite, vraj Windows nevie precitat suborovy system Linuxu, preto mam obavy, ze sa to nepodari. Dakujem za odpoved

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
03 dec 2010 15:47 #6843 od TomasHanzel
Odpoveď od TomasHanzel na tému Re:Instalacia Visty na HDD kde je Linux
fista1 napísal:

Dobry den,
pouzivam Ubuntu 10.04. Da sa namiesto neho nainstalovat Windows Vista? Pocul som o nekompatibilite, vraj Windows nevie precitat suborovy system Linuxu, preto mam obavy, ze sa to nepodari. Dakujem za odpoved

Ahoj, skutočne je to tak, systémy Windows nevedia používať a ani prečítať partície systému súborov, určených pre OS Linux (ext2/ext3/ext4/reiserfs atd).

Jedným z riešením je teda inštalácia systému windows Vista do vopred pripravených partícií, ktoré si určíš pre Windows napríklad rozdelením partície /home/ ak je na vlastnom oddieli. Alebo ak máš inú partíciu, ktorú môžeš zmenšiť a uvoľniť ju pre systém W. Vista. ak sa nemýlim, Vista potrebuje partície 2, jednu pre systém a druhú pre bootloader, ktorý teraz nejak inak pracuje, to je jedno, mám pocit že si ju samá vytvorí.

Je to podľa mňa piplačka, osobne by som zálohoval dáta v Linuxe a nanovo rozdelil disk nejakým LiveCD alebo Partíciovým nástrojom (GParted atď), Najskôr nainštaloval Windows Vista, po ňom Linuxový systém.

Iste je to moje riešenie, ktoré používam ja, možno niekto ponúkne ľahšie ;-)

Close the Windows, Open Source

Viac
03 dec 2010 15:53 #6844 od xchg
Odpoveď od xchg na tému Re:Instalacia Visty na HDD kde je Linux
Normalne to formatni na ntfs alebo fat nejakym tebe blizkym nastrojom :) Gparted napr. Ale vista instalacka by mala mat nastroj na delenie a formatovanie disku v sebe (XP mala), tak ak ta netrapi integrita linuxu normalne tam pichni tu instalacku a instaluj, pokazit mozes len to co aj tak nechces :)

• jozef bakoš
  • jozef bakoš-ov Avatar
  • Senior člen
  • Senior člen
  • Gentoo
Viac
03 dec 2010 17:30 #6848 od jozef bakoš
Odpoveď od jozef bakoš na tému Re:Instalacia Visty na HDD kde je Linux
fista1 napísal:

Dobry den,

Ext2 sa dá čítat aj s windows pomocou utilitky.

Gentoo

• fista1
  • fista1-ov Avatar
  • Senior člen
  • Senior člen
Viac
03 dec 2010 17:33 #6849 od fista1
Odpoveď od fista1 na tému Re:Instalacia Visty na HDD kde je Linux
Skontrolujte ma ci to dobre chapem. Ak chcem prejst z Ubuntu na Vistu, tak musim vypnut Ubuntu, restartovat PC, vlozit Ubuntu CD, tam naformatovat HDD na NTFS, potom opat restartovat a nainstalovat Vistu?

• jozef bakoš
  • jozef bakoš-ov Avatar
  • Senior člen
  • Senior člen
  • Gentoo
Viac
03 dec 2010 17:39 #6850 od jozef bakoš
Odpoveď od jozef bakoš na tému Re:Instalacia Visty na HDD kde je Linux
fista1 napísal:

Skontrolujte ma ci to dobre chapem. Ak chcem prejst z Ubuntu na Vistu, tak musim vypnut Ubuntu, restartovat PC, vlozit Ubuntu CD, tam naformatovat HDD na NTFS, potom opat restartovat a nainstalovat Vistu?

Vista boot cd vie aj sama odstranit ubuntu len sa netreba osrat inak si prisiel o data. Ked budes chciet aj linux a windows. Taj najprv nainstaluj Windows a potom Linux pojde to hned a nebude treba robit grub restore.

Gentoo

• fista1
  • fista1-ov Avatar
  • Senior člen
  • Senior člen
Viac
03 dec 2010 17:40 #6851 od fista1
Odpoveď od fista1 na tému Re:Instalacia Visty na HDD kde je Linux
Ok diky, toto som potreboval vediet.

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
03 dec 2010 19:37 #6857 od TomasHanzel
Odpoveď od TomasHanzel na tému Re:Instalacia Visty na HDD kde je Linux
jozef bakoš napísal:

fista1 napísal:

Dobry den,

Ext2 sa dá čítat aj s windows pomocou utilitky.

Síce sme mimo témy, ale plugin do Totalu je teda reálne už zbytočný, vzhľadom na ext3/4/rei,,,,

Close the Windows, Open Source

Čas vytvorenia stránky: 0.089 sekúnd