file Nova instalcia Debianu

• Eric
  • Eric-ov Avatar
  • Prémiový člen
  • Prémiový člen
  • Ubuntu 10.04 LTS
Viac
25 jún 2010 13:52 - 25 jún 2010 13:55 #5862 od Eric
Nova instalcia Debianu bolo vytvorené Eric
Nainstaloval som si teda Debian Leny 5.0.4. po update 5.0.5 s jadrom 2.6.26-2-amd64 /myslim ze ubuntu ma aj novsie jadro/

Ale som s toho riadne v prdely.
Neviem kde pridat hardware /ovladac grafiky/, uplne blbe rozlozenie klavesnicee /mam len ( ale druhu nie/, stiahol som .deb balicenom k skype2.1 pre linux kliknem 2x a nic vyhlasi chybu ze sa neda instalovat, a to iste aj s chrome prehliadacom. Ked chcem nainstalovat cez prikaz apt-get install emerald vypise ze neexistuje /v ubuntu pekne installne/. Prihlasovacia obrazovka - zmenil som si ju na inu s krajsim pozadim /co boly v povodnom vybere/ a zobrazuje sa mi jakasi hnusna s nejakym zltym kvietkom. neviem naco su tu dva terminaly /terminal a root terminal/ v ubuntu som sa za root prihlasil cez prikaz "sudo su", tu mi to nejde. Zda sa mi ze sa tu da nastavovat /asi cez klikacky/ menej veci ako v ubuntu, tam v System>Sprava bolo viac volieb. Celkovo sa mi to zda dost ine.

Jedine co ma tesi je to ze mi konecne funguje ovladanie jasu cez Fn+F5/F6 co mi v Ubuntu 10.04 nefungovalo.

Cogito, ergo sum.
Myslím, teda som.
som lama, ja to viem, ale uz to nezmenim :D
Posledný krát upravené:25 jún 2010 13:55 Eric Dôvod: uprava+doplnenie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
25 jún 2010 16:40 #5864 od TomasHanzel
Odpoveď od TomasHanzel na tému Re:Nova instalcia Debianu
Eric napísal:

Nainstaloval som si teda Debian Leny 5.0.4. po update 5.0.5 s jadrom 2.6.26-2-amd64 /myslim ze ubuntu ma aj novsie jadro/

Ale som s toho riadne v prdely.
Neviem kde pridat hardware /ovladac grafiky/, uplne blbe rozlozenie klavesnicee /mam len ( ale druhu nie/, stiahol som .deb balicenom k skype2.1 pre linux kliknem 2x a nic vyhlasi chybu ze sa neda instalovat, a to iste aj s chrome prehliadacom. Ked chcem nainstalovat cez prikaz apt-get install emerald vypise ze neexistuje /v ubuntu pekne installne/. Prihlasovacia obrazovka - zmenil som si ju na inu s krajsim pozadim /co boly v povodnom vybere/ a zobrazuje sa mi jakasi hnusna s nejakym zltym kvietkom. neviem naco su tu dva terminaly /terminal a root terminal/ v ubuntu som sa za root prihlasil cez prikaz "sudo su", tu mi to nejde. Zda sa mi ze sa tu da nastavovat /asi cez klikacky/ menej veci ako v ubuntu, tam v System>Sprava bolo viac volieb. Celkovo sa mi to zda dost ine.

Jedine co ma tesi je to ze mi konecne funguje ovladanie jasu cez Fn+F5/F6 co mi v Ubuntu 10.04 nefungovalo.

Máš Gnome či KDE? Aká grafika? Ono Ubuntu je trochu ine ale stale je to Debian. (Inak gratulujem, čo povieš, inštalácia nie je vôbec ťažká ako iný hovoria).

V Debiane si si nastavoval určite i root heslo. Skús sa prihlásiť ako root a tak inštalovať aplikácie aké potrebuješ. Prípadne v konzole zadať: su - heslo pre roota, a apt-get install balík (prípadne hľadanie balíke je apt-cache search balík). Ale tu treba reloadovať repozitár, ktorý samozrejme alebo povoliš alebo už povolený je. apt-get upgrade (alebo update). a potom hľadať a inštalovať balík.

Close the Windows, Open Source

Viac
25 jún 2010 18:20 - 25 jún 2010 18:21 #5866 od Yur4Y
Odpoveď od Yur4Y na tému Re: Nova instalcia Debianu
Na verziu jadra nepozeraj, je také, ako je, vek nie je dôležitý.
Vyskúšaj deb balíky inštalovať pomocou # dpkg -i balík.deb, tak nejak to bolo.
Čo sa týka sudo su, tak ono aby si chápal: su je príkaz na prepnutie používateľov (najčastejšie na roota) s tým, že zadáš heslo používateľa, na ktorého sa prepínaš. sudo zasa umožňuje vykonať príkazy ako iný používateľ s tým, že zadávaš svoje heslo (ale musíš byť uvedený v /etc/sudoers). Príkaz `sudo su` je zvyk z Ubuntu, lebo tam je rootovské heslo generované náhodne, preto ho nemáš pri `su` ako zadať. Ako píše TomasHanzel, môžeš používať priamo `su` a zadávať budeš heslo pre roota. Ale prečo ti `sudo su` nejde, mi nejde do hlavy, môžeš napísať, akú chybu ti píše? Je sudo nainštalované? Si zapísaný v /etc/sudoers?
Posledný krát upravené:25 jún 2010 18:21 Yur4Y

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
25 jún 2010 19:29 #5867 od TomasHanzel
Odpoveď od TomasHanzel na tému Re: Nova instalcia Debianu
Yur4Y napísal:

Na verziu jadra nepozeraj, je také, ako je, vek nie je dôležitý.
Vyskúšaj deb balíky inštalovať pomocou # dpkg -i balík.deb, tak nejak to bolo.
Čo sa týka sudo su, tak ono aby si chápal: su je príkaz na prepnutie používateľov (najčastejšie na roota) s tým, že zadáš heslo používateľa, na ktorého sa prepínaš. sudo zasa umožňuje vykonať príkazy ako iný používateľ s tým, že zadávaš svoje heslo (ale musíš byť uvedený v /etc/sudoers). Príkaz `sudo su` je zvyk z Ubuntu, lebo tam je rootovské heslo generované náhodne, preto ho nemáš pri `su` ako zadať. Ako píše TomasHanzel, môžeš používať priamo `su` a zadávať budeš heslo pre roota. Ale prečo ti `sudo su` nejde, mi nejde do hlavy, môžeš napísať, akú chybu ti píše? Je sudo nainštalované? Si zapísaný v /etc/sudoers?

Debian myslím defaultne nezapisuje a nepovoľuje sudousers, takže trebaho len nastaviť.

Close the Windows, Open Source

• Eric
  • Eric-ov Avatar
  • Prémiový člen
  • Prémiový člen
  • Ubuntu 10.04 LTS
Viac
25 jún 2010 19:37 - 25 jún 2010 19:41 #5868 od Eric
Odpoveď od Eric na tému Re:Nova instalcia Debianu
2 TomasHanzel - Mam Gnome a grafika ATI 3470, v ubuntu som jej musel cez spravcu HW instalovat ovladac aby mi fungovaly efekty a podobne veci. Instalacia bola jednoducha, aj predtym, a aj som uz instaloval a nastavoval serverovu verziu, ale rozbehat to aby fungovaly zakladne veci je dost problematicke. chceloby to online riesit a nie takto cez spravy lebo na odpoved cakat je vela casu zabiteho. Pri tej instalacii je jasne ze si to vypita root heslo, ktore som zadal, a potom som si hned vytvoril svoj profil so svojim heslom /je rovnake ako rootovske/ ale aj tak mi nefunguje to sudo su, ale ako ste tu pisaly su a heslo uz funguje, prepne ma to na roota. ale i tak mi to nenainstaluje cez apt-get install veci ktore chcem, napriklad ten emerald, startupmanager a pod. spravil som apt-get update a aj updrade a nic stale to nejde.
_________________________________________________________________________________________
2 Yur4Y - ok ja som tu verziu jadra daval len tak, lebo viem ze ubuntu kazdu chvilku ma nove :D. tie .deb baliky nejde instalovat tak ze na ne len 2x kliknem??? to musim pokazde cez #dpkg -i balik.deb ??? to je nejake cudne nie?
po zadani toho mi vypise toto:
book:/home/eric# dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb
dpkg: chyba pri spracovávaní google-chrome-stable_current_amd64.deb (--install):
nie je možné vstúpiť do archívu: Adresár alebo súbor neexistuje
Počas spracovania sa vyskytli chyby:
google-chrome-stable_current_amd64.deb
book:/home/eric#

subor google-chrome-stable_current_amd64.deb je umiestneny na pracovnej ploche.

_____________________________________________________________________________________

k tomu sudo su, ked to zadam vypise presne toto:

eric@book:~$ sudo su

We trust you have received the usual lecture from the local System
Administrator. It usually boils down to these three things:

#1) Respect the privacy of others.
#2) Think before you type.
#3) With great power comes great responsibility.

[sudo] password for eric:
eric is not in the sudoers file. This incident will be reported.
eric@book:~$

no neviem co s tym, heslo tam zadavam dobre, kedze mam pre roota a aj svoj ucet take iste (viem ze to nieje bezpecne, ale aby som si to zapametal. ked budem vediet v systeme lepsie pracovat zmenim ;|
v tom /etc/sudoers je zapisane toto:

# /etc/sudoers
#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#

Defaults env_reset

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root ALL=(ALL) ALL

# Uncomment to allow members of group sudo to not need a password
# (Note that later entries override this, so you might need to move
# it further down)
# %sudo ALL=NOPASSWD: ALL

__________________________________________________________________________________________
Este sa chcem spytat, ako vypnem to, ze mi vzdy otvara nove okno napriklad dam Pocitac to je prve okno, dam Systém súborov to je druhe okno ktore sa otvori nanovo, Home je trenite okno ktore sa zase otvori nanovo. nechcem aby sa to otvaralo kazde v novom okne ale v tom jednom len nech sa to preklikava.

Cogito, ergo sum.
Myslím, teda som.
Posledný krát upravené:25 jún 2010 19:41 Eric

Viac
25 jún 2010 19:53 - 25 jún 2010 19:57 #5869 od xchg
Odpoveď od xchg na tému Re:Nova instalcia Debianu
Eric napísal:

po zadani toho mi vypise toto:
book:/home/eric# dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb
dpkg: chyba pri spracovávaní google-chrome-stable_current_amd64.deb (--install):
nie je možné vstúpiť do archívu: Adresár alebo súbor neexistuje
Počas spracovania sa vyskytli chyby:
google-chrome-stable_current_amd64.deb
book:/home/eric#

subor google-chrome-stable_current_amd64.deb je umiestneny na pracovnej ploche.

Mas ho na pracovnej ploche a zadavas relativnu cestu ktora zacina v domovskom adresari...
dpkg -i 'Pracovná plocha/google....deb'
alebo
cd 'Pracovná plocha'
dpkg -i ...
Za predpokladu ze plocha je v adresari ~/Pracovná plocha, čím si niesom istý, ale nieco podobne to bude :)

K tym balickom.. Necakaj ze sa budu volat balicky rovnako v debiane aj ubuntu len preto ze pouzivaju rovnaky balickovaci system.

Meno baliku si vyhladaj:
apt-cache search nieco
alebo
aptitude search nieco

To otvaranie okien pohladaj v nastaveniach nautilusu
Posledný krát upravené:25 jún 2010 19:57 xchg

• Eric
  • Eric-ov Avatar
  • Prémiový člen
  • Prémiový člen
  • Ubuntu 10.04 LTS
Viac
25 jún 2010 20:03 - 25 jún 2010 20:14 #5870 od Eric
Odpoveď od Eric na tému Re:Nova instalcia Debianu
Nautilus to mi nieco hovori, ale nic take tu nieje nikde.. asi to nieje nainstalovane.

no a mam to na mojej pracovnej ploche cize /home/eric/Desktop/google-chrome-stable_current_amd64.deb
a nainstalovalo mi to OK. dik zato, a este keby mi poradite so skype. tu www.skype.com/intl/en/get-skype/on-your-...linux/post-download/ sa daju vybrat Ubuntu 8.10+ 32-bit
Ubuntu 8.10+ 64-bit
Debian Lenny
Fedora 10+
OpenSUSE 11+
Dynamic
Static

ja som dal Debian Lenny (kedze mam ten( ale to stiahne pre i386 a nechce mi to nainstalovat. mozem stiahnut aj to Ubuntu 8.10 64bit?

a tiez problem s klavesnicou. neviem aku mam nastavit, chcem mat qwertz ale tu mi dava len s tym dlhym backslashom ci ako to je, a tam potom nemam druhu zatvorku ale |.

alebo ma este napadlo, ze ci je dobre davat tento system na notebook... ci nieje nejaky podobny alebo sa aj tento da upravit aby dobre slapal a aj baterka nieco vydrzala.. v ubuntu som na baterku siel tak 20-30 minut co v XP asi 3 a pol hodiny a v Windows 7 az 4 hodiny.

Cogito, ergo sum.
Myslím, teda som.
Posledný krát upravené:25 jún 2010 20:14 Eric

Viac
26 jún 2010 08:44 #5871 od Yur4Y
Odpoveď od Yur4Y na tému Re:Nova instalcia Debianu
Nautilus je čosi ako Explorer vo Windowse alebo Dolphin v KDE - prieskumník súborov. Keď si otvoríš nejaký adresár, otvára sa v Nautile (môžeš kľudne Alt+F2: nautilus) a tam si to v nastaveniach skús pozrieť.
Sudoers: prepni sa na roota pomocou `su`, zadaj príkaz `visudo`, a napríklad na koniec na samostatný riadok zapíš:
eric ALL=(ALL) ALL
To by malo byť všetko.
Klávesnica - mal by si mať k dispozícii klikátko na nastavenie klávesnice, pohľadaj ho. Vyber nastavenie "Slovakia, qwertz" miesto súčasného "Slovakia, qwertz, extended backslash". Musí to tam byť.
Skype - to máš blbé. wiki.debian.org/skype

Čas vytvorenia stránky: 0.094 sekúnd