file OSS pojednanie na linxsoft.cz

• Martin Pišoja
  • Martin Pišoja-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Ubuntu 10.04'64bit a príležitostne iné
Viac
27 aug 2009 03:16 #1087 od Martin Pišoja
OSS pojednanie na linxsoft.cz bolo vytvorené Martin Pišoja
Zdravím, celkom ma zaujal ?lanok na linuxsoft.cz , autor sa zamysla nad pojmom otvoreny software, nakolko sa mi obsah pozdava sirim ho teda otvorene dalej :) 3ak3f8ji]www.linuxsoft.cz/blog/blog_detail.php?id_blog=1348[/url]. Ak niekoho zaujala otazka co je to ten otvoreny software a ako ho jednoducho definovat ,ci vyznacit jeho hranice.... nech sa paci nahliadnut .

Záludnosť jednoduchosti spočíva v komplikovanosti jej podstaty

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
27 aug 2009 10:55 #1094 od TomasHanzel
Odpoveď od TomasHanzel na tému re:

Slovo „free“ má v angli?tin? bohužel trochu více význam? a Richard M. Stallman definuje free ve smyslu svobody slova, nikoliv free jako zadarmo (Free as a speech, not free as a beer). Free software a freeware jsou splývající pojmy, možná proto je rozumn?jší a vhodn?jší používat termín otev?ený software, nebo software s otev?enými zdrojovými kódy (open source software). Richard M. Stallman definoval pojem svobodný software a pozd?ji za?aly snahy o p?ejmenování na svobodný software, nebo software s otev?enými zdrojovými kódy.

S týmto ta mnoho ?udí problémy pochopi? free ako tak. (Zo začiatku i ja).
S niečím súhlasím a niečím nie. Preto som ani nehlasoval. Autor vraví o niečom ?o je známe, preto nie je pre m?a nutné da? mu "hlas", no práve preto, že sa tu okolo toho melie veľa diskusií, mu hlas môžem da?. To bol síce nezmysel ale nevadí.

Nakoniec, stále si myslím i JA, že Free, je bezosporu a bezodiskusií free. Lebo ja beriem vždy free ako niečo zdarma, vo?né. Napriek licenciam na ktorych sedia (bežia). Nezastávam rozum nad tým či sú vo?ne dostupné zdrojové kódy, alebo nie, pretože podstata Free tak ako jej rozumie pomerne každý, je ma? to zdarma. Vec o Slobodnom software a Freeware je pomerne to isté akurát prístup k zdrojovým kódom je problematický (môže byť). A tak o Free pre užívate?a budem informova? ako niečo ZDARMA. Neskôr môžem doplni? že v tom je nebadaný rozdiel v tvorenom kóde. Ale prístup k aplikácií je rovnaký..vo?ný..

Close the Windows, Open Source

• Martin Pišoja
  • Martin Pišoja-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Ubuntu 10.04'64bit a príležitostne iné
Viac
27 aug 2009 15:22 #1101 od Martin Pišoja
Odpoveď od Martin Pišoja na tému Re: OSS pojednanie na linxsoft.cz

Tomáš napísal: S týmto ta mnoho ?udí problémy pochopi? free ako tak. (Zo začiatku i ja).
S niečím súhlasím a niečím nie. Preto som ani nehlasoval. Autor vraví o niečom ?o je známe, preto nie je pre m?a nutné da? mu "hlas", no práve preto, že sa tu okolo toho melie veľa diskusií, mu hlas môžem da?. To bol síce nezmysel ale nevadí.

..preto je hlasovanie definova ci vystihol alebo , nie

Ja som zas obsah pochopil ako rozdiel medzi open (otvorenym) a free. Obmedezenia skor chapem ako brzdu vyvoja... (no to by bolo skor o celospolocenskom dobre a snahe postupovat dalej, zvalstne ze najviac sa patentovych a co ja viem sporov chytaju rozne firmy so s tym nemju vela spolocneho... [url:1se3hlfe]www.linuxinsider.com/story/67945.html[/url])

Záludnosť jednoduchosti spočíva v komplikovanosti jej podstaty

Viac
29 aug 2009 15:57 #1165 od xchg
Odpoveď od xchg na tému Re: OSS pojednanie na linxsoft.cz
Nesuhlasim s par vetami. Open source neni alternativnym pojmom pre Free (slobodny) software, su to dve rozdielne veci. Vid www.gnu.org/philosophy/free-soft ... om.cs.html

Čas vytvorenia stránky: 0.076 sekúnd