file Hardwarový problém s CMOS

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
04 dec 2009 22:10 - 05 dec 2009 00:24 #3133 od TomasHanzel
Hardwarový problém s CMOS bolo vytvorené TomasHanzel
Zamrzol PC pri behu systému.
Tvrdy restart, nabehol uvodny screen s parametrami, nastal halt,

2-hý tvrdy restart, uvodny screen s parametrami, restart, vypnuty system
vypol el. reset cmos, vycistenie prachu z grafiky, ploch atd, procak, vetraky, start PC uvodna obrazovka, bios recovering - zamrzol.

reboot, shutdown. reset cmos, odobratie jednej z 3 ramiek 512 DDR 2 8x(jedna inej značky), zapnutie PC recovering cmos, hlaska cmos checksum error - defaults loaded, musel som potvrdit enter pre success boot record - last know good. restart, nabehla obrazovka s parametrami, bootloader, vyber OS, system nabiehal dlhsie, system funguje.

Otázka z vlastných skúseností prosím. RAM, alebo Baterka?

Internetové fóra píšu baterka. Slabá, stará.
Môj prípad však vyzerá na RAM. Nechcem ju strkať do PC znovu. Ide o vybratú ramku práve tej inej značky, čo doteraz 2roky fungovala v pohode - A-data, s ostatnými 2-mi 512-mi.

Close the Windows, Open Source
Posledný krát upravené:05 dec 2009 00:24 TomasHanzel

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

• Martin Pišoja
  • Martin Pišoja-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Ubuntu 10.04'64bit a príležitostne iné
Viac
05 dec 2009 00:59 #3134 od Martin Pišoja
Odpoveď od Martin Pišoja na tému Re: Hardwarový problém s CMOS
Ahoj
Zacnime po poriadku ak znacka (nemal by to byt az taky problem) ale co parametre pamati, su zhodne ? (casovanie, latencie , velkost ....)

kazdoopadne skus test pamate (aj takto modifikovanej, teda bez toho jedneho pamatoveho modulu, nasledne iba ten jeden modul samostatne. Myslim ze ma kazda distribuca na svojom CD/DVD tento test (takze lahka pomoc). inyk myslim ze aj pri bootovani grubu je tato moznost, nakolko spravny chod pamati povazuje/potrebuje linux k svojmu korektneu fungovaniu.
ALe ak bez jednej pamate ti system slape bateria by mala byt OK (stoji "par halierov" a vymena je jednoducha... vypnut pc (odpojit pc vybrat bateriu staru a vlozit novu, ako bonus mas vyresetovane vsetky mozne nastavenia ;) )

Záludnosť jednoduchosti spočíva v komplikovanosti jej podstaty

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
05 dec 2009 09:32 #3140 od TomasHanzel
Odpoveď od TomasHanzel na tému Re: Hardwarový problém s CMOS
Fu, Ako som písal, problém zmizol po vybraní pamate typu A-Data DDR-2 512-ka.
Tato pamatovka je ina znacka, ako ostatne 2 512-ky, ktore su v PC. (Kingston?)

Ono problem uz ako taky neriesim a nechcem moc strkat späť tu pamatovku, len pri popise mojej chyby a vysledkov z google.com dedukujem baterku alebo pamatovku. Chcem si len z osobnych skusenosti usvedcit moje tvrdenie, ze by to malo byt len z tychto dvoch veci a nie ze mi odide doska atd.

Inak dik za radu co sa tyka testu pamati. Mozno nahodim tu pamatovku a dam prebehnut test.

Close the Windows, Open Source

• Martin Pišoja
  • Platinový člen
  • Platinový člen
Viac
05 dec 2009 10:55 #3143 od Martin Pišoja
Odpoveď od Martin Pišoja na tému Re: Hardwarový problém s CMOS
ano Tomas ,(ale este ma aj ine parametre ak by do buducna niekto potrbolaval info sa mi zda ze prave kingstone mal dobry help ...asi tu : www.kingston.com/tools/UMG/default.asp )...kazdopadne su irelevantne nakolko predtym to problem nerobilo a problem zacal az neskor , ale nie som isty :)

• zeleno
  • zeleno-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • PCLinuxOs 2013.2- KDE
Viac
05 dec 2009 15:09 #3148 od zeleno
Odpoveď od zeleno na tému Re:Hardwarový problém s CMOS
Mal som tento problém na stolnom PC asi pred rokom. Tiež systém mrzol a po tvrdom reštarte
nabehol s hláškou, že bol opravený po závažnej chybe. Po čase už nenabehol vôbec. Vymenil som baterku. Systém nabehol, ale nepravidelne mrzol pri rôznych aplikáciach. Hral som sa s pamäťami, menil ich poradie v slotoch, menil časovanie a nakoniec som tiež musel odobrať jednu z troch 512-tok
a tiež inú, ako dve ostatné. Pamäte bežali spolu vyše roka úplne bez problémov.
Na slabú baterku poukazoval aj problém so zlým dátumom a časom v systéme. To som len mechanicky opravoval a nečakal som, že to vyprovokuje problémy s pamäťami, teda s ich vzájomnou spoluprácou. Vybratá konfliktná pamäťovka v inom počítači išla normálne.
Ďalej som to neskúmal, lebo Xp-éčko aj s 1 Gb ide svižne.

• Martin Pišoja
  • Platinový člen
  • Platinový člen
Viac
05 dec 2009 17:11 #3150 od Martin Pišoja
Odpoveď od Martin Pišoja na tému Re:Hardwarový problém s CMOS
zeleno napísal:

Mal som tento problém na stolnom PC asi pred rokom. Tiež systém mrzol a po tvrdom reštarte
nabehol s hláškou, že bol opravený po závažnej chybe. Po čase už nenabehol vôbec. Vymenil som baterku. Systém nabehol, ale nepravidelne mrzol pri rôznych aplikáciach. Hral som sa s pamäťami, menil ich poradie v slotoch, menil časovanie a nakoniec som tiež musel odobrať jednu z troch 512-tok
a tiež inú, ako dve ostatné. Pamäte bežali spolu vyše roka úplne bez problémov.
Na slabú baterku poukazoval aj problém so zlým dátumom a časom v systéme. To som len mechanicky opravoval a nečakal som, že to vyprovokuje problémy s pamäťami, teda s ich vzájomnou spoluprácou. Vybratá konfliktná pamäťovka v inom počítači išla normálne.
Ďalej som to neskúmal, lebo Xp-éčko aj s 1 Gb ide svižne.

tiez mam taku skusenost s chybnou pamatou este v casoch mandrake linuxu. Ale ako som pisal chybu moze sposobovat aj rozdiel v casovani (pristupovych casoch ...) co nemusi byt zas chybou pamate (ta moze byt v poriadku) ale do danej partie ;) sa proste nehodi (aj napreik skutocnosti ze urcite parametre dosahuje pri urcitom napati). Dufam som to nepoplietol :P

Čas vytvorenia stránky: 0.083 sekúnd