file Pýtajte sa politikov

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
20 máj 2010 19:40 #5412 od TomasHanzel
Pýtajte sa politikov bolo vytvorené TomasHanzel
** Diskusia k článku: Pýtajte sa politikov **

Blížia sa voľby do NRSR. Portál LinuxONE.sk Vám ponúka spolupracovať na rozhovore s kandidátmi politických strán. Zaujíma Vás napríklad, či je možné začleniť otvorený softvér do školstva? Alebo aký je ich názor na otvorený softvér? Pýtajte sa. Otázky píšte priamo sem. O ich výbere sa rozhodneme hneď.

Close the Windows, Open Source

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

• Martin Pišoja
  • Martin Pišoja-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Ubuntu 10.04'64bit a príležitostne iné
Viac
20 máj 2010 19:47 #5413 od Martin Pišoja
Odpoveď od Martin Pišoja na tému Re:Pýtajte sa politikov
Implementacia OS do statnej spravy (potencial znizenia nakladov nas danovych poplatnikov ale aj na narokoch pri komunikacii, teda pouzivanie otovorenych formatov)
Nasledna podpora os "komunity" (prispievanie k rozvoju)
Moznost zyvsenia elektornickej komunikacie madzi obcanom a stat sprv.
....

Záludnosť jednoduchosti spočíva v komplikovanosti jej podstaty

• TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
20 máj 2010 19:58 #5414 od TomasHanzel
Odpoveď od TomasHanzel na tému Re:Pýtajte sa politikov
Martin Pišoja napísal:

Implementacia OS do statnej spravy (potencial znizenia nakladov nas danovych poplatnikov ale aj na narokoch pri komunikacii, teda pouzivanie otovorenych formatov)
Nasledna podpora os "komunity" (prispievanie k rozvoju)
Moznost zyvsenia elektornickej komunikacie madzi obcanom a stat sprv.
....

Maťko, 1, položená, 2-ja už zodpovedali
2, konkretizuj, najlepšie je to otázkou priamo.
3, výborný nápad.

Close the Windows, Open Source

• rabgulo
  • rabgulo-ov Avatar
  • Administrátor
  • Administrátor
  • Cesta je cieľom.
Viac
20 máj 2010 21:57 - 21 máj 2010 11:24 #5417 od rabgulo
Odpoveď od rabgulo na tému Re:Pýtajte sa politikov
Ako si vynútim, aby úrady so mnou komunikovali pomocou otvorených formátov, ktoré sú podľa zákona podporované (.odt, .pdf, .rtf, a tak ďalej)?

Prečo sa platia nehorázne peniaze za licencie Windows Microsoftu? Keď minimálne v školstve by sa dalo ušetriť, tak že by sa žiaci učili na nejakom voľne šíriteľnom OS. Nemuseli by sa učiť presné postupy (klik sem, klik tam), ale učili by sa princípy, čo by spôsobilo, že by boli "počítačovo gramotnejší" a viac prispôsobivejší na software. Školstvom by to začalo a postupne by sa dali ušetriť nejaké milióniky za software aj v štátnej správe.

Prečo sa stále podvádza pri zverejnovaní tenderov? To neexistuje iniciatíva pre vytvorenie portálu na zverejňovanie tenderov? Keby taký portál existoval, systém by bol transparentnejší a nebolo by toľko priestoru na špinavé podvody (prelievanie štátnych peňazí do firmy blízkej neurčitému politikovi)! (ak taký portál existuje, neviem o ňom, preto by sa mal aj nejako spopularizovať)

Dalo by sa zlepšiť veľa vecí, čo sa týka informatizácie štátnej správy (v Švajčiarsku si môžu podavať daňové priznanie cez internet), ale... nikto zvrchu nemá záujem niečo zlepšovať pre občanov, tam majú snahu zlepšovať svoje bankové kontá a podnikatelské prepojenia... rozkradnúť Tatry, tam si ten "xxx" zdutý *ečiarovský postaví nejaké hotely, sem-tam preliať nejaké štátne peniaze do svojej firmy, podmaniť si média, aby mohli šíriť dezinfomácie, zamaskovať mafiánske aktivity... atď. (určite všeci viete o čom točím). Hlavne nech neexistuje jeden meter na všetko, nech sa rozdielne hodnotí politik (viď politická imunita), robotník, cigáň, maďar, bohatý...

"...ale my to už vieme. Dostanete "xxxL do huby..."[/url]

Parlamentná demokracia je už z názvu úplný nezmysel. Demokracia - vláda ľudu (demos - ľud). Parlament má iba 150 ludí. 150 ľudí sa nerovná ľud, teda 5 416 958 ľudí (sčítanie ľudu 2009). Výsledok tohoto jednoduchého porovnania je "false" (nepravda). Parlamentná demokracia je teda nonsens.

Nechcem všetkých hádzať do jedného vreca, ale nech sa dostane do parlamentu ktorákoľvek strana, určite sa tam nájdu ľudia, ktorí budú lakomí a budú chcieť zbohatnúť z penazí daňových poplatníkov. Tieto peniaze by mali byť použité na zlepšenie niečoho v štáte, pre občanov. Ale realita je taká, že sa väčšinou politici ulakomia a rozdelia si veľkú časť "našich" peňazí medzi seba. Takýto systém však nieje dlhodobo udržatelný a čím viac sa zväčšujú rozdiely medzi skupinami ľudí, tým viac sa približuje úplné zlyhanie systému. A na tento bod sa teším... viem som blázon a tiež anarchista, ale vychovali ma v tomto štáte, a keď som sledoval (a sledujem) ako to tu funguje, tak zo mňa vyrástlo také isté "zviera" ako z tých ostatných, takže mi to nemajte za zlé.
Posledný krát upravené:21 máj 2010 11:24 TomasHanzel Dôvod: Nevhodné slová nahradené "xxx".

Viac
21 máj 2010 10:48 #5420 od benito
Odpoveď od benito na tému Re:Pýtajte sa politikov
Stačí, keď sa pri kladení otázok necháte inšpirovať seriálom na ABCLinuxu.cz:
www.abclinuxu.cz/clanky/ceska-piratska-strana-volby-2010

Viac
21 máj 2010 13:55 #5421 od xchg
Odpoveď od xchg na tému Re:Pýtajte sa politikov
rabgulo napísal:

Parlamentná demokracia je už z názvu úplný nezmysel. Demokracia - vláda ľudu (demos - ľud). Parlament má iba 150 ludí. 150 ľudí sa nerovná ľud, teda 5 416 958 ľudí (sčítanie ľudu 2009). Výsledok tohoto jednoduchého porovnania je "false" (nepravda). Parlamentná demokracia je teda nonsens.
[/quote]

Existuje priama a nepriama demokracia. Toto je nepriama, ľudia si volia zástupcov spomedzi seba, ktorý ich budú zastávať ich záujmy, takže je to vláda ľudu, ale nepriama.

• Elven
  • Elven-ov Avatar
  • Elitný člen
  • Elitný člen
  • Greenie 8M GNOME
Viac
21 máj 2010 15:15 #5422 od Elven
Odpoveď od Elven na tému Re:Pýtajte sa politikov
zaradia sa sem dufam aj otazky co som pisal na facebook... sice mozem ich sem skopirovat...

takze 4 otazky:

1) mna by zaujimalo, ci je nejako mozne dovolit ucit mladym ludom informatiku aj ked nemaju vzdelanie - kedze slovensko ma nedostatok ucitelov pre tento predmet a casto je nuteny ucitel ineho predmetu sa venovat aj informatike, a to aj ked informatiku neovlada. mladych ludi, ktori su ochotni ucit aj za mensi plat a maju vela skusenosti s informatikou, aktualne nemozu robit nic. ak by to bolo mozne, tak by bola nielen hodina informatika zaujimavejsia hlavne pre ziakov, ale tiez by sa ucitelia inych predmetov, ako napriklad matematike, mohli venovat tomu, comu lepsie rozumeju a co ich viac bavi.

2) taktiez by ma zaujimalo, ci bude konkretne strana za partnerstva s microsoftom za kazdu cenu, alebo sa konecne urobi normalne porovnanie so slobodnym softverom.

3) jedna nova otazka - aky je nazor na to, ze casto sa v skolskych ucebnych osnovach preberaju na informatike skor konkretne programy ako realne veci. napriklad preco sa vsade uci, ze nieco urobi piata ikonka zlava, a nie ze to urobi klavesova skratka. ziaci tak narazia na fakt, ze jedna ikonka je v ms worde 2003 tam, v 2007 uplne inde a v OOo zase inde, no klavesova skratka je na to rovnaka a funguje vsade.

4) posledna a znovu o skolach - co takto povysit wikipediu z nenavidenej na ziadanu? Wikipedia je vyborna vec na studium - a namiesto jej zakazovania by bolo dobre ucit mladych ludi ju upravovat a zlepsovat. bolo by dobre ocenit toho, kto neurobi nejaky projekt a odovzda ho (neskor sa hodi do skatule ci do zberu), ale toho, kto vyrazne rozsiri informacie na wikipedii. informacie tak budu velmi presne, pre kazdeho a dostupne zo skoly, z domu ci akehokolvek ineho miesta.

Tento podpis naznacuje fakt, ze som zatial ziadny inteligentny popis nenapisal. Preto je tento popis taky jednoduchy, neinteligentny a pri spravnom pohlade uplne zbytocny.

• NiNu
  • NiNu-ov Avatar
  • Platinový člen
  • Platinový člen
  • Arch Linux - Openbox
Viac
21 máj 2010 16:16 #5423 od NiNu
Odpoveď od NiNu na tému Re:Pýtajte sa politikov
To Elven:

Na tu tvoju prvu otazku ti mozem odpovedat aj ja:
Zasadne s tebou nesuhlasim v tom, aby hocikto bez vzdelania mohol vyucivat na skolach!!! Toto je blbost jak mraky a hned aj vysvetlim preco:
Naozaj si myslis, ze ucitel moze byt hocikto, kto ma nejake vedomosti z nejakeho odboru?
Ucitel musi vediet vzdelavat a vychovavat preto sa ten proces, ktory sa deje v skolach nazyva Vychovno-vzdelavaci proces. Nestaci len mat nejake vedomosti a tie odovzdavat, ale najdolezitejsie je to AKO ich spravne odovzdat. A to AKO sa naucis jedine na Vysokej skole. Musis vediet o metodach, ktore sa pouzivaju pri vzdelavani a vychove. Mozno aj tusim ake su to metody, no nevies ich pomenovat a nemas ani ponatia o tom kedy a ako ich spravne pouzit.
Ucitel je profesionalne kvalifikovany pedagogicky pracovnik s pedagogickou sposobilostou. Tou pedagogickou sposobilostou rozumej vedomosti z oblasti pedagogiky, specialnej pedagogiky (to znamena ako ucit "postihnutych" ziakov, alebo nadmerne nadanych, ktori maju iste specialne potreby), psychologie, didaktiky odbornych predmetov. Schopnosti a zrucnosti na vykon pedagogickych cinnosti ziskas jedine studion na vysokej skole a to v odboroch ucitelstvo, vychovavatelstvo a pedagogicke vedy.
Ty teraz nemas ani len ponatia o tom, co vsetko obnasa praca ucitela, preto ta chapem, ze si napisal taku naivnu otazku.
Okrem toho ako vies, ze je nedostatok ucitelov? Co som sa rozhliadol po praci ucitela, tak je velmi malo volnych miest a skor sa na skolach co som sa pytal hovorilo o prepustani, nez o prijimani novych. Je vela mladych studovanych ucitelov, ale tu "otrocku" pracu nechce nikto robit (dovody nebudem rozpisovat).
Okrem toho hocikto studovany v nejakom odbore si kludne moze spravit tzv. pedagogicke minimum a moze ucit, napr. aj v nejakych kruzkoch a inych zaujmovych cinnostiach. Takze v podstate kazdy moze ucit, no musi mat nejake zakladne vzdelanie.
Druha vec je ta, ze ani jeden rodic by urcite nedovolil to, aby ich dieta ucil niekto, kto nema nato vzdelanie a kvalifikaciu. A keby aj skola prijala nejakeho takeho coloveka (o com silno pochybujem, kezde to vychadza zo zakona) urcite by to neprospelo dobremu menu skoly.
Takze este raz UCIT NEZNAMENA LEN ODOVZDAVAT VEDOMOSTI ZIAKOM, ale je okolo toho milion dalsich veci.

Čas vytvorenia stránky: 0.095 sekúnd