file História Linuxu

  • TomasHanzel
  • TomasHanzel-ov Avatar
  • Online
  • Administrátor
  • Administrátor
  • OpenSuSE + KDE 4,5, GNOME 3
Viac
10 feb 2010 22:13 - 12 feb 2010 11:12 #4276 od TomasHanzel
História Linuxu bolo vytvorené TomasHanzel
LinuxONE.sk článok od užívateľa ragbulo

Stručnejšia história Linuxu - www.linuxone.sk/index.php?option=com_con...77&catid=13&Itemid=6

Vznik a počiatočný vývoj
[img size=402x544]www.linuxone.sk/images/stories/clanky/unix-history.png[/img]

Unix sa zrodil v hlave počítačového vedca Kena Thompsona roku 1969. Pracoval na projekte Multics, ktorý však neskôr firma AT&T Bell stiahla. Thompsonovi však ostal odložený počítač PDP-7 na ktorom mohol hrať svoju hru Space Travel (putovanie vesmírom). Unix sa vlastne narodil na tomto odloženom minipočítači PDP-7 ako platforma pre spomínanú hru a testovací počítač Thompsonových predstáv. Dennis Richie, Doug McIlory a pár ich kolegou si zvykli na interaktívne prostredie systému Multics a nechceli sa s ním rozlúčiť, preto sa pridali k vývoju Thompsonovho operačného systému na PDP-7.


Názov Unix vznikol až roku 1970. Pôvodný názov bol UNICS (UNiplexed Information and Computing Service), ktorý bol vlastne trochu skomoleninou Multics (MULTiplexed Information and Computing Service). Prvou úlohou systému Unix bolo v roku 1971 spracovávanie textu pre patentové oddelenie firmy AT&T Bell. Aplikáciou pre túto úlohu bol predchodca textového formátovača hroff. Projekt bol úspešný a preto firma kúpila lepší minipočítač PDP-11. Vedenie firmy si vôbec neuvedomovalo, že systém pre spracovanie textu je zárodkom nového operačného systému.Neskôr o tomto období McIlroy napísal:

"Tlak zo strany spolupracovníkov a úprimná hrdosť na hotové dielo spôsobila, že sme časti kódu prepísali alebo vyradili, pretože sa vynorili lepšie alebo obecnejšie myšlienky. Profesionálna rivalita a ochrana vlastného piesočku boli niečím neznámym. Udialo sa toľko dobrých vecí, že sa nikto nesnažil chrániť svoje nápady."


Pôvodný model Unixu bol napísaný v Asembleri. Aplikácie v zmesi asemblera a jazyka B. Jazyk B však nebol na systémové programovanie dostatočne výkonný. Dennis Richie k nemu pridal dátové typy a štruktúry - vtedy (rok 1971) sa z jazyka B vyvinul jazyk C. V roku 1974 bol v referáte "Communications of the ACM" po prvý raz Unix odhalený verejne. Po zverejnení si vo výskumných laboratóriách a na univerzitách chceli vyskúšať Unix aj ostatní. Na základe súdneho zmierenia z roku 1958 v sídle antimonopolného úradu nesmela firma AT&T vstupovať na počítačový trh. Unix preto nebolo možné prezentovať ako výrobok. Ken Thompson v tichosti začal odpovedať na požiadavky posielaním pásiek a diskov, ku ktorým podla legendy pripisoval


"s láskou, ken".
Mnohé univerzity prispeli k vývoji systému Unix. Prvý oficiálne stabilným modelom bola verzia Version 7 uvoľnená v roku 1979. Vtedy už bol Unix rozšírený až do Austrálie, kde sa poznámky ku zdrojovému kódu verzie 6 stali prvou ozajstnou dokumentáciou jadra. Mnoho starších heckerou systému Unix stále uchováva jeho kópiu ako cenný poklad.

Válka o Unix

V roku 1980 potrebovala agentúra ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty (DARPA) zostaviť tým k implementácii TCP/IP protokolu. Výskumná skupina počítačových vedcov na univerzite v Berkeley bola v pravý čas na pravom mieste a mala naviac dostatočne výkonné nástroje na vývoj. DARPA ale nakoniec od svojej myšlienky ustúpila a protokol TCP/IP sa tak stal vlastníctvom univerzít, teda v podstate voľným. Pokiaľ nebola vo verzii 4.2 uvoľnená implementácia TCP/IP protokolu bola podpora v systéme Unix slabá. Existoval snáď len program UUCP (Unix to Unix Copy Program), ktorý umožňoval rozosielať textové správy a software. Avšak žiadny FTP, telnet, irc, ... Príchod TCP/IP protokolu všetko zmenil. Kultúry siete ARPANET a systému Unix sa začali miesiť, čo bol vývojový krok, ktorý obe technológie uchránil pred zkázou.

V roku 1981 sa firma Microsoft dohodla na historickej zákazke s IBM, ktorá sa týkala nového typu počítača IBM PC (personal computer). Bill Gates kúpil QDOS (Quick and Dirty Operating System), čo bol klon systému CP/M, ktorý programátor Tim Paterson spichol za nejakých šesť týždňov. Gates zamlčal pred IBM dohodu s Patersonom a kúpil autorské práva za 50 000 dolárov. Potom prehovoril IBM, aby Microsoft mohol predávať MS-DOS nezávisle na hardware PC. Zhodnotenie kódu urobilo z Billa Gatesa behom ďalších desaťročí multimilionára. Počítače IBM PC nemali dostatočnú hardwarovú kapacitu na spustenie Unixu, ľudia okolo Unixu si ich ani nevšimli. Keď firma DEC zastavila v roku 1983 vývoj následníka PDP-10 (Jupiter), stali sa minipočítače VAX so systémom Unix dominantnými v sieti Internet. Potom aj ich vystriedali pracovné stanice Sun. Firma Sun Microsystems slávila úspech, keď v roku 1983 Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov vyhralo druhý antimonopolný proces s firmou AT&T a rozbilo tak ich dcérsku firmu Bell System. Toto rozhodnutie oslobodilo firmu od súdneho zmierenia z roku 1958, ktoré zakazovalo previesť systém Unix na produkt. Firma AT&T pristúpila ku komercializácii systému Unix System V - čo znamenalo zkázu Unixu.

Čierne páskové kópie Unixu sa pomaly prestali používať, pretože to mohlo byť zdrojom nežiaducich súdnych procesov. Prispievateľov z univerzít začalo rapídne ubývať. Roztrieštenie komunít a uzatvorenie kódu spôsobili Unixu obrovské problémy.

New hope - nová nádej

V roku 1985 vyvinula firma Intel prvý čip typu 386, ktorý bol schopný adresovať 4GB pamäti v plochom adresovom priestore. To bola veľká zmena, pretože dominantné procesory Intel mohli po prvý raz spustiť systém Unix. Rok 1985 bol skvelým rokom aj pre Richarda M. Stallmana, ktorý vydal manifest GNU a založil nadáciu Free Software Foundation. Uvoľnil zároveň základné nástroje na vývoj softwaru (kompilátor jazyka C - gcc a ďalšie). V roku 1986 firma Compaq, jeden z najagresívnejších tvorcov duplikátov, uviedla na trh prvé počítače s čipovou radou 386 a tím prebila firmu IBM, ktorá dala prednosť slabším čipom 286. Počítač 386 s frekvenciou 16MHz bol celkom prijateľným strojom na spustenie Unixu. V roku 1988 kúpila AT&T 20%-nú účasť vo firme Sun Microsystems a vývoj technických štandardou POSIX dal Unixu novú nádej.

Prvým zábleskom snahy prebudiť Unix na platforme 386, bol projekt Williama Jolitze. Svoje úsilie publikoval v rade magazínov a odborných časopisov. Varianta 386BSD bola možná preto, že ešte roku 1988 Stallman presvedčil Keitha Bostica (hackera z Berkeley), aby začal čistiť variantu BSD od patentového kódu AT&T. Projekt 386BSD však dostal ťažkú ranu, keď na sklonku roku 1991 Jolitz odišiel a svoju prácu zničil. Chcel aby bol jeho kód neobmedzený a bol znechutený, keď sa sponzori rozhodli pre špecifickejšie udeľovanie licencií.

V roku 1991 Linus Torvalds, v tej dobe neznámy študent z Fínska, ohlásil projekt Linux. Kedže Linux alebo GNU/Linux je unixový operačný systém šírený pod slobodou licenciou GPL (ktorú má na svedomí Stallman) a zároveň dodržuje všetky normy POSIX nemôžu sa o neho firmy biť a tak predpokladám, že nenastanú ďalšie unixové váľky. V roku 1991 to bolo len jadro Linux, ale dnes (písané 2007) vieme, že existuje množstvo distribúcií, ktoré ponúkajú nie len serverové, ale aj kancelárske a iné služby.

Záver

Systém Unix si prekonal svoje. Krásne začiatky, potom dlhé patentové ťahanice, keď dostala firma Microsoft šancu monopolizovať oblasť PC, potom sa zase zrodil v rukách mladých hackerov a dostal šancu vykvitnúť. Síce sa na desktopoch používa zväčša stále produkt Microsoft Windows, ale Unixy (nie len Linux, ale aj BSD) ukazujú, že majú na to aby sa presadili vo všetkých oblastiach informačných technológií. Ak sa poučíme z minulosti, môžeme zabrániť mnohým chybám, ktoré nás čakajú v budúcnosti.

Použitá literatúra:
  • Umění programovní v Unixu - Eric S. Raymond - české vydanie od ComputerPress
  • česká a slovenská wikipedia - kategórie Operačné systémy a Unix
Odporúčam pozrieť:
  • RevolutionOS - veľmi pekný dokumentárny film o histórii operačných systémov, vystupuje tu veľa významných ľudí z oblasti vývoja informatiky, odporúčam pozrieť.
  • Ešte by som si dovolil poukázať na dosť zásadný rozdiel v mentalite unixových vývojárov a spoločnosti Mrkvosoft :D.

Linus Torvalds - Rozhovor na LinuxONE.sk

Close the Windows, Open Source
Posledný krát upravené:12 feb 2010 11:12 TomasHanzel
Téma bola zamknutá.
Čas vytvorenia stránky: 0.069 sekúnd